(fot.PAP/EPA)

30 miesięcy od katastrofy smoleńskiej

O godzinie 8:00 w  kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu sprawowana była Eucharystia w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uczestniczyli w niej m.in. politycy PiS. Następnie wszyscy zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pałacem Prezydenckim.

Eucharystia w intencji ofiar katastrofy będzie sprawowana także o godzinie 19:00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy świętej przewodniczyć będzie ksiądz kanonik Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej. Zaś homilię wygłosi ksiądz Aleksander Jacyniak, Rektor Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Tuż po Mszy św. jak co miesiąc odbędzie się Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Tymczasem, wczoraj na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej fizyk z uniwersytetu w  Maryland w USA prof. Kazimierz Nowaczyk przedstawił wyniki swoich najnowsszych badań dotyczących przyczyn katastrofy.

Badania wykazały, że na pokładzie Tu 154 M doszło m.in. do eksplozji skrzydła i awarii silników – poinformował szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej poseł Antoni Macierewicz.

– Profesor Nowaczyk przedstawiał wyniki swoich najnowszych badań, przede wszystkim te które są oparte o nowe dotychczas nam nie znane dane zawarte w skrzynce parametrów lotu, produkcji ATM w skrzynce szybkiego dostępu. Jak się okazało zawiera informację o katastrofie oraz o awarii silników która nastąpiła jeszcze w powietrzu. Wiemy, że zaczęło się od eksplozji lewego skrzydła, następnie stanął jeden silnik, drugi zaczęły się problemy także z trzecim silnikiem. Wreszcie nastąpiła druga eksplozja, w ogóle stanęło elektryczne zasilanie samolotu.- zaznaczył poseł Antoni Macierewicz

Wypowiedź posła Antoniego Macierewicza

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj