D. Tusk wezwany do PK ws. sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Prokuratura Krajowa wezwała na 5 lipca szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przesłuchanie w charakterze świadka. Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowała rzecznik PK prok. Ewa Bialik.

Informacje te potwierdził pełnomocnik Tuska mec. Roman Giertych. Według niego z zawiadomienia  nie wynika jednak, jakiej sprawy ono dotyczy.

Tusk zeznawał już jako świadek w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa dotyczyła przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo SKW w związku z podpisaniem przez nich umowy z rosyjską FSB.

Były premier Donald Tusk może złożyć zeznania w kluczowych obszarach, m.in.  przygotowania wizyt i tego, co działo się po katastrofie – powiedział poseł Jacek Świat, mąż śp. Aleksandry Natalii Świat.

– Choćby kwestia nieprzeprowadzenia autopsji w Rosji czy dopuszczenie do tego, że w Rosji doszło do zwykłego barbarzyństwa; to też nieprzeprowadzenie autopsji tu, w Polsce, co skutkuje tym, że musimy dzisiaj, po latach przeżywać tę traumę. To jest wybór konwencji chicagowskiej jako podstawy prowadzenia śledztwa, co w moim przekonaniu było złamaniem prawa, ponieważ jest to konwencja, która odnosi się nie do lotów wojskowych, ale cywilnych. Z całą premedytacją wybrano złą formę prawną rozstrzygania tej sprawy. W efekcie ją właściwie zablokowano, ponieważ zostaliśmy „zakładnikami” Rosji, zostaliśmy zdani na rosyjską łaskę i niełaskę – zaznaczył Jacek Świat.

Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej. Postępowań w tej sprawie – oprócz głównego postępowania, przejętego od zlikwidowanej prokuratury wojskowej – jest siedem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl