Mieszkanie na Wynajem: miało być taniej, jest drożej

Czynsze zaproponowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem są wysokie – podkreślają eksperci. W Poznaniu przedstawiono ofertę pierwszych 49 mieszkań na wynajem. Najtańsze jednopokojowe o powierzchni ok. 23 metrów kwadratowych będzie kosztowało 740 zł.

To opłata przy umowie zawartej na okres od 2 do 4 lat. Jeśli najem będzie krótszy, cena rośnie do 860 zł. Wynajęcie jednego z dwupokojowych mieszkań o powierzchni niespełna 50 m2 kosztuje bez opłat za media 1740 zł za miesiąc lub 2020 zł, jeśli najem jest krótszy.

Anna Milewska prowadząca kancelarię doradztwa gospodarczego zastanawia się jakiemu celowi ma służyć realizacja tego projektu. Przy tak dużych kosztach najmu lokali będą mogły w nich zamieszkać osoby, które i tak posiadają zdolność kredytową na zakup takiego samego lokum. Ekspert nie wyklucza, że rząd chce w ten sposób rozruszać gospodarkę, jednak i to nie obniży cen najmu.

Dziś mamy problem nie dlatego, że nie mamy mieszkań, ale dlatego, że osób, które potrzebują mieszkań nie stać na nie. Nie stać ich ani na kupno ani na wynajem. W związku z powyższym nie bardzo wiem, do kogo ten program byłby adresowany. Kolejnym elementem jest to, że przy tak wysokich kosztach najmu w zasadzie można doprowadzić do sytuacji, że w zasadzie koszty wszystkich lokali mogą podskoczyć. Nie muszą, ale mogą – mówi Anna Milewska.  

Pierwsi lokatorzy budynku przy ulicy Saperskiej w Poznaniu będą mogli się wprowadzić do swoich mieszkań 1 marca. W największych miastach ma być dostępnych 20 tys. mieszkań.

RIRM

drukuj