Mielec: kolejny protest mieszkańców przeciwko firmie Kronospan

Mieszkańcy Mielca po raz kolejny protestują przeciwko firmie Kronospan. Tym razem postanawiali na trzy dni zablokować zakład, który ich zdaniem zatruwa powietrze w mieście i okolicy.

Rok temu w Mielcu odbył się wielki protest przeciwko firmie Kronospan, która produkuje płyty drewnopochodne. Na ulice miasta wyszło kilkanaście tysięcy osób. Od tamtego czasu, mimo że udało się wprowadzić kilka zmian w prawie, niewiele się zmieniło – mówią mieszkańcy.

– Jeżeli jest kierunek wiatru na Mielec, to nie da się wyjść, to się odczuwa. Boli głowa po dłuższych pobytach na spacerach. Jesteśmy takimi więźniami u nas w mieście – powiedziała Agnieszka Dybska, mieszkanka Mielca.

Według mieszkańców zakład emituje w ogromnych ilościach niebezpieczne dla zdrowia i życia związki chemiczne.

– Jest to formaldehyd, czad, tlenki azotu, tlenki siarki. Są to związki bardzo toksyczne oddziaływujące na nas, na nasze dzieci i na nasze zwierzęta. W Mielcu drastycznie wzrosła liczba zachorowań na choroby nowotworowe odkąd ten zakład się tutaj pojawił, a także na choroby alergiczne, na choroby astmatyczne górnych dróg oddechowych u dzieci – wskazała mieszkanka Mielca Dorota Chorązka.

Firma Kronospan chwali się, że zainwestowała prawie pół miliarda złotych w system, który ma zmniejszyć uciążliwość.

Mieszkańcy mają jednak wątpliwości i domagają się wprowadzenia ciągłego monitoringu emisji w zakładzie, powołania specjalnej policji ekologicznej oraz stworzenia w Mielcu oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

– My chcemy dokładnie takiej prawdy, żeby z tych kominów, których jest czterdzieści parę, były założone urządzenia techniczne mierzące, jakie ilości pyłów i gazów wychodzą realnie z tych kominów i jak to się ma do zezwolenia, na którym oni funkcjonują – zwracał uwagę Piotr Kozub.

Przeciwko firmie Kronospan występują nie tylko mieszkańcy Mielca, ale również Szczecinka, Żar, Skawiny i Biskupca. W sobotę przedstawiciele tych miast podpisali deklarację o współpracy – poinformował Piotr Tabor, współorganizator blokady w Mielcu.

– Razem pomagamy sobie w dostępie do pewnych dokumentów. Informujemy się wzajemnie w tych miastach o nałożonych karach, o ujawnionych nieprawidłowościach. Sprawdzamy, czy w naszych zakładach mogło dochodzić do tego samego – mówił Piotr Tabor.

Blokada zakładu Kronospan w Mielcu potrwa do niedzieli.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl