MEN zapowiada wsparcie dla szkolnictwa polonijnego w Kanadzie

Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie wspierać szkoły polonijne, dofinansowując je i udostępniając narzędzia edukacyjne – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej w Toronto minister Anna Zalewska, która od środy przebywa z wizytą w Kanadzie.

Anna Zalewska poinformowała, że w budżecie na 2018 rok MEN dysponuje kwotą 100 mln zł dla szkolnictwa polonijnego, o 25 mln więcej niż w roku poprzednim.

„Wsparcia chcemy udzielać zarówno szkołom sobotnio-niedzielnym, jak kursom językowym czy szkołom przy konsulatach. Uważamy, że każda z tych form nauczania języka polskiego jest bardzo dobra. To, ile środków trafi do danego kraju, zależy od wyników konkursów, a więc od potencjału projektów zgłaszanych przez szkoły” – wyjaśniła minister, odpowiadając na pytanie PAP.

Szefowa MEN podkreśliła, że wiele się spodziewa po współpracy czterech ośrodków dysponujących pieniędzmi dla Polonii, czyli – poza MEN – Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Senatu i Kancelarii Prezydenta.

„Razem pracujemy w komisjach dzielących środki na projekty, w tym na szkoły polonijne. Zauważyliśmy np., że są na świecie szkoły, które otrzymywały finansowanie z różnych organizacji, ale są też takie, do których nie trafiały żadne pieniądze” – wskazała.

W Kanadzie, poza szkołami weekendowymi dla Polonii, funkcjonuje tylko jeden angielsko-polski program dwujęzycznego nauczania, w katolickiej szkole św. Bazylego w Edmonton (Alberta). Zalewska spotkała się w Edmonton z dyrekcją i uczniami angielsko-polskiego programu św. Jana Pawła II. Zapowiedziała dalsze działania MEN na rzecz popularyzacji polskich materiałów edukacyjnych w środowiskach polonijnych oraz udostępniania narzędzi dla nauczycieli.

„Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z oferty Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Prowadzimy obecnie konsultacje na temat form kształcenia, będziemy też wprowadzać zmiany uwzględniające dwujęzyczność dzieci” – powiedziała minister Zalewska.

Podkreśliła, że MEN dysponuje środkami na kształcenie młodych liderów polonijnych, dla których przygotowywane są m.in. dwutygodniowe obozy w Polsce.

Od 2018 r. będą też dostępne środki do wykorzystania w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to kwota prawie 7 mln zł rozłożona na trzy lata, z czego 2,9 mln zł przewidziano do wydania w 2018 r.

Wreszcie – przypomniała Anna Zalewska – od tego roku funkcjonuje program „Rodzina polonijna”, którego celem jest zacieśnianie relacji między uczniami szkół polonijnych i polskich. Konkurs organizowany w ramach programu ma wspierać projekty współpracy szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego i w języku polskim ze szkołami w Polsce.

„Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, by nie było szkoły polonijnej czy oddziału dwujęzycznego, czy kursu bez swojego odpowiednika w szkole w Polsce. Chodzi nam o tworzenie możliwości wymiany młodzieży, ale i opieki on-line, wspólnego prowadzenia lekcji, doskonalenia zawodowego nauczycieli” – dodała szefowa polskiego MEN.

Ministerstwo zauważa, że nauczyciele polonijni chcą rozmawiać o doskonaleniu zawodowym, w tym o podnoszeniu poziomu nauczania języka polskiego.

„Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, nawet jeśli jest to język polski z błędami, bo od czegoś trzeba zacząć. Ale zauważamy, że sami nauczyciele odczuwają potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji” – powiedziała PAP Anna Zalewska.

Dodała, że zasady doskonalenia zawodowego nauczycieli mają być przemyślane do końca lutego.

MEN sądzi, że szansą na zwiększenie zainteresowania językiem polskim w nauczaniu poza Polską jest umowa o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską, CETA. Zdaniem Zalewskiej rozwój wymiany handlowej między Kanadą a Polską w ramach CETA sprawi, że wiele osób polskiego pochodzenia zwiększy swoje szanse na rynku pracy właśnie dzięki znajomości języka polskiego.

Podczas wizyty w Kanadzie szefowa MEN spotyka się z organizacjami polonijnymi, nauczycielami, uczniami ze szkół polonijnych, a także z władzami oświatowymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl