MEN: przez warunki pogodowe ewakuowano 12 obozów dla dzieci

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych ewakuowano 12 obozów dla dzieci; na jeden z namiotów przewróciło się drzewo – poinformowało MEN w podsumowaniu pierwszego miesiąca wakacji. W zorganizowanym wypoczynku w tym roku weźmie udział 1,2 mln dzieci.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w przesłanym PAP podsumowaniu pierwszego miesiąca wakacji poinformowało, że ze względu na złe warunki atmosferyczne ewakuowano 12 obozów w całym kraju. Najwięcej ewakuacji było w województwie świętokrzyskim – dotyczyły łącznie 180 uczestników siedmiu obozów. Obecnie w tym województwie odbywają się 92 zgłoszone wypoczynki.

Do groźnego zdarzenia doszło w województwie mazowieckim, gdzie w wyniku nawałnicy na namiot przewróciło się drzewo. Wskutek wypadku lekkie obrażenia odniosła jedna uczestniczka obozu – podało MEN. Decyzją mazowieckiego kuratora oświaty zamknięto jeden wypoczynek, „gdzie doszło do nieprawidłowości dotyczących braku dokumentów poświadczających kwalifikacje wychowawców i organizatora” – napisano w komunikacie.

W Wielkopolsce ze względu na złe warunku atmosferyczne 44 uczestników obozu harcerskiego i siedmiu opiekunów zostało ewakuowanych do szkoły w Świecy. Po ewakuacji wrócili do domów.

„W województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono w sumie 98 kontroli (stan na 23 lipca br.). W jednym przypadku, z uwagi na drugi stopień zagrożenia hydrologicznego, Państwowa Straż Pożarna podjęła decyzję o prewencyjnej ewakuacji obozu harcerskiego w miejscowości Czersk Świecki. Uczestnicy obozu (110 osób) zostali umieszczeni w pobliskiej szkole, gdzie spędzili dwie noce, po czym zgodnie z planem zakończyli wypoczynek” – podano w informacji.

Podczas kontroli znaleziono cztery tzw. dzikie wypoczynki. Organizatorzy nie zgłosili wyjazdów do bazy wypoczynku, przez co „wyjazd dzieci był poza kontrolą służb”.

„W sumie organizatorzy wypoczynku zgłosili do kuratoriów oświaty osiem wypadków, m.in. złamania kończyn przez uczestników wypoczynku – 6 wypadków w województwie wielkopolskim, skręcenie kostki u uczestnika – 1 wypadek w województwie dolnośląskim (dziewczynka podczas przygotowań do jazdy konnej została potrącona przez spłoszonego konia)” – poinformowano.

Kuratorzy oświaty sprawdzili prawie 2 tys. wypoczynków. Z kontroli wynika, że „w większości przypadków organizatorzy przywiązują dużą wagę do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa”.

„Podczas pobytu na wakacjach dzieci i młodzież korzystają z zajęć specjalistycznych, rekreacyjno-sportowych, poznają lokalną historię oraz tradycję regionu, w którym wypoczywają. W tym roku, w którym świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy dodatkowo dbają również o to, aby młodzi ludzie mieli okazję poznać naszą historię i uczcić to wydarzenie” – napisano w komunikacie. Uchybienia miały najczęściej charakter formalny.

Z podsumowania wynika, że w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEN organizatorzy zarejestrowali ponad 26 tys. zgłoszeń. Na zorganizowane wakacje w kraju i za granicę wyjedzie lub już wyjechało w sumie prawie 1,2 mln uczniów.

Z danych przedstawionych przez MEN wynika, że najwięcej dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów przebywa w Warszawie – 32 637, Gdańsku – 21 952, Krakowie – 16 547, Zakopanem – 13 012, Wrocławiu – 12 795, Jarosławcu – 10 142, Łebie – 9677 i Jastrzębiej Górze – 9535.

Jeśli chodzi o województwa, to najwięcej zgłoszeń w bazie wypoczynku dotyczyło: mazowieckiego – 4634 (228 150 dzieci), pomorskiego – 3379 (162 951 dzieci), śląskiego – 3187 (139 070 dzieci) i małopolskiego – 2156 (91 846 dzieci).

Na zagraniczne wakacje uczniowie pojechali do 44 krajów, m.in. na Węgry, do Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Szwecji, Albanii, Francji, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Maroka, Malezji, Włoch, na Litwę i Maltę. Najwięcej uczniów wyjechało lub wyjedzie do Bułgarii – 15 188, Włoch – 9449, Hiszpanii – 9219, Grecji – 7576 i Wielkiej Brytanii – 3806.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl