Media w Hiszpanii i Portugalii: wizyta Williama i Kate sukcesem polskiej dyplomacji

Media na Półwyspie Iberyjskim szeroko informują o wizycie pary książęcej w Polsce. Według hiszpańskich i portugalskich komentatorów wydarzenie z udziałem Williama i Kate jest kolejnym, po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa, sukcesem dyplomatycznym Warszawy.

Hiszpańskie media odnotowują, że Polska po raz kolejny w ciągu ostatnich dwóch tygodni stała się celem wizyty ważnych osobistości światowej rangi.

„Po wizycie Donalda Trumpa z rodziną, Polskę odwiedza teraz książę William ze swoją małżonką Kate i dziećmi. W obu przypadkach wizyty związane są z miejscami naznaczonymi przez dramatyczną historię Polski podczas II wojny światowej” – odnotowała hiszpańska telewizja TVE.

Media w Hiszpanii wskazują na wyeksponowanie, zarówno w czasie wizyty D. Trumpa, jak i pary książęcej, heroicznej walki Polaków w czasie Powstania Warszawskiego.

Dziennik „El Mundo” wskazuje, że wizyta w Polsce jest wyjątkowa, gdyż książę William i jego małżonka Kate po raz pierwszy zabrali swoje dzieci, księcia George’a i księżniczkę Charlotte, do europejskiego kraju podczas oficjalnej wizyty. Gazeta odnotowuje, że czteroletni George podczas lądowania w Warszawie miał na sobie koszulę hiszpańskiego producenta, która we wtorek została już wyprzedana w sklepach internetowych.

Najbardziej opiniotwórcze dzienniki Hiszpanii i Portugalii, „El Pais” oraz „Diario de Noticias”, zamieszczają na swoich stronach internetowych fotoreportaże z wizyty Williama i Kate w Polsce.

Także media i eksperci portugalscy twierdzą, że wizyta Williama i Kate jest sukcesem dyplomatycznym Warszawy. Odnotowują, że podobnie jak D. Trump w swojej podróży po Europie, wybrali oni jako pierwsze miejsce wizyty Polskę, gdzie byli żywiołowo witani przez jej mieszkańców.

„Przybycie do Warszawy popularnych na świecie Williama i Kate zwraca uwagę międzynarodowej opinii publicznej na Polskę. Fakt, że w podróż zabrali oni swoje dzieci, wpływa pozytywnie na wizerunek Warszawy” – powiedziała PAP lizbońska ekonomistka Ana Silva.

W ocenie portugalskiej ekspertki wizyta pary książęcej w Polsce „w pierwszej kolejności”, przed Niemcami, może służyć podkreśleniu przez Londyn swego poparcia dla Warszawy, krytykowanej w ostatnim czasie przez podlegające silnym wpływom Berlina władze Unii Europejskiej.

„Obie wizyty, pary książęcej i prezydenta D. Trumpa, uwiarygadniają też Polskę jako miejsce na inwestycje dla firm z USA i Wielkiej Brytanii. W sytuacji Brexitu Polska może stać się atrakcyjnym kierunkiem szczególne dla brytyjskich spółek” – dodała Silva.

Przebywająca do środy w Polsce brytyjska para książęca odwiedziła m.in. muzeum Powstania Warszawskiego, a także były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl