mDokument zastąpi tradycyjne dokumenty

Tradycyjne dokumenty już wkrótce będzie można zastąpić ich mobilną wersją, czyli tzw. mDokumentem – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Takie rozwiązania wynikają z projektu nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, który trafił do konsultacji społecznych.

Propozycje Ministerstwa Cyfryzacji zakładają, że obywatele po zarejestrowaniu elektronicznego dokumentu będą mogli się wylegitymować lub potwierdzić swoje uprawnienia, korzystając z telefonu komórkowego.

Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji, podkreśla, że taki sposób korzystania z dokumentów jest bezpieczniejszy niż tradycyjne noszenie ich ze sobą.

– Nic wewnątrz telefonu komórkowego nie będzie umiejscowione. Wszystkie dane osobowe, które w tych mobilnych dokumentach się znajdują, pozostają w rejestrach państwowych. Będzie to rozwiązanie dla osób, które są tym zainteresowane. To nie będzie obligatoryjne. W połowie roku planujemy wdrożyć pilotażowo dowód osobisty, a w drugiej połowie roku prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, potwierdzenie zawarcia polisy OC. (…) Mam nadzieję, że pod koniec roku będziemy mieli coś, co my nazywamy „pakietem kierowcy”. Kierowca, który będzie chciał korzystać z takiej mobilnej wersji, będzie wychodził z domu z telefonem komórkowym, z kluczykami i to w pełni wystarczy – tłumaczy Karol Manys.

Rzecznik ministerstwa cyfryzacji dodaje, że posiadanie mDokumentu nie będzie wymagało telefonu typu smartfon.

W maju Ministerstwo Cyfryzacji ma rozpocząć program pilotażowy mDokumentów. Szacuje się, że uruchomienie mobilnej usługi w pierwszym roku może kosztować blisko 9 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl