fot. pixabay.com

Mazowieckie: 81-latka namówiona przez telefonicznego oszusta – wyrzuciła przez balkon gotówkę i biżuterię

81-latka z Ostrołęki (Mazowieckie) jest kolejną ofiarą oszustwa „na policjanta”. Seniorka wyrzuciła przez balkon obcej osobie gotówkę i biżuterię – w sumie o wartości kilkunastu tys. złotych. Policja uczula, że nic nie daje rzekoma weryfikacja dzwoniącego przez wybranie numeru alarmowego 112.

Rzecznik ostrołęckiej policji kom. Tomasz Żerański poinformował w czwartek, że w środę na telefon stacjonarny 81–letniej mieszkanki Ostrołęki zadzwonił mężczyzna i oświadczył, że prowadzi akcję przeciwko oszustom. Zapewnił kobietę, że będzie ją ochraniał, że wszędzie są zamontowane kamery, a telefon jest na policyjnym podsłuchu.

„Seniorka chciała w pierwszej chwili zadzwonić do swojej córki, lecz rozmówca jej tego zabronił, tłumacząc, że nie ma na to czasu. Poprosił, by potwierdziła jego tożsamość, łącząc się w trakcie rozmowy z numerem alarmowym” – przekazał rzecznik.

Dodał, że kobieta wykonała polecenie i nie rozłączając się ze swoim rozmówcą, wybrała numer 112. Po chwili usłyszała inny męski głos, który potwierdził, że dzwoniący do niej mężczyzna jest policjantem.

„Szkopuł jednak w tym, że gdy w trakcie rozmowy wybiera się numer 112, to po chwili następuje znów połączenie z tą samą osobą, a nie ze służbami ratunkowymi” – podkreślił komisarz.

Dodał, że chcąc zadzwonić na policję, wcześniej należy się rozłączyć i dopiero wtedy wybrać numer 112.

Kiedy kobieta nabrała pewności, że rozmawia z mundurowym, odpowiedziała na wszelkie pytania związane z posiadaną gotówką i kosztownościami. Wykonała też polecenie rzekomego funkcjonariusza, by niezwłocznie włożyła gotówkę i biżuterię do reklamówki i wyrzuciła ją przez balkon. Straciła w ten sposób w sumie kilkanaście tysięcy złotych. Po pół godzinie zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Policja przypomina, że oszustwo metodą na policjanta jest ostatnio bardzo popularne i mimo szeroko zakrojonej akcji uświadamiającej, wciąż znajdują się seniorzy, którzy padają ofiarą telefonicznych oszustów.

Policjanci apelują, by pod żadnym pozorem nie przekazywać obcym osobom pieniędzy.

„Gdy ktoś dzwoni i o to prosi, należy rozłączyć się i zadzwonić do kogoś z rodziny na numer, który mamy zapisany od lat, a nie na ten, który podaje nam rozmówca, bo zapewne będzie on fałszywy” – zauważył kom. Żerański.

Rzecznik przypomniał, że prawdziwi policjanci nie informują o prowadzonych akcjach i nie żądają przekazania pieniędzy.

„Taka prośba od razu powinna włączyć w naszej głowie tzw. czerwoną lampkę, że mamy do czynienia z oszustem” – podkreślił.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl