fot. PAP/EPA

Masowe protesty przeciwko kryzysowi w Ekwadorze

Wtorek był dziewiątym dniem wielotysięcznych protestów na ulicach stolicy Ekwador – Quito przeciwko rosnącym cenom benzyny i innych oznakom kryzysu. Doszło do starć z policją. Armia wyraziła zaniepokojenie „poważnym zagrożeniem dla demokracji”.

Demonstranci protestują też przeciwko rosnącemu bezrobociu, przyznawaniu koncesji na eksploatację złóż minerałów na obszarach zamieszkanych przez ludność tubylczą i brakowi kontroli cen artykułów rolnych. Domagają się też renegocjacji zadłużenia rolników w bankach.

Demonstranci zapowiadają walkę aż do spełnienia ich żądań.

Do najpoważniejszych starć policji z protestującymi, wśród których dominują przedstawiciele rdzennej ludności indiańskiej, doszło w północnych dzielnicach stolicy, w pobliżu kompleksu budynków uniwersyteckich.

Policja użyła gazu łzawiącego, armatek wodnych i oddziałów zmotoryzowanych. Według lokalnych mediów było wielu rannych oraz jedna ofiara śmiertelna.

Minister obrony Luis Lara oświadczył we wtorek, że „demokracja w Ekwadorze jest w poważnym niebezpieczeństwie wobec skoordynowanych działań osób uniemożliwiających swobodne przemieszczanie się większości Ekwadorczyków”.

Luis Lara ostrzegł, że „siły zbrojne nie pozwolą na łamanie porządku konstytucyjnego i na wszelkie akcje przeciwko demokracji i prawom republiki”.

Tymczasem rozmowy władz z opozycją utknęły w martwym punkcie. Parlament uchwalił w poniedziałek znaczną większością głosów rezolucję wzywającą do „poważnego, jasnego i uczciwego dialogu” oraz do zwołania okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli ONZ, Czerwonego Krzyża, uczelni wyższych i Kościoła katolickiego w celu poszukiwania dróg wyjścia z kryzysu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl