fot. PAP/EPA

Rządy krajów Ameryki Łacińskiej gratulują wyboru lewicowemu prezydentowi Kolumbii

Rządy krajów Ameryki Łacińskiej pogratulowały lewicowemu politykowi Gustavo Petro, liderowi partii Historyczny Pakt, wybranemu na prezydenta Kolumbii z ponad 47-procentowym poparciem. Wygrał on z „antysystemowym populistą” Rodolfo Hernandezem.

Brazylijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oficjalnym komunikacie wyraziło nadzieję na „pogłębienie dwustronnych stosunków między obu krajami dla dobra współpracy, demokracji i wolności naszych narodów”.

Ten oficjalny komunikat – jak zauważa hiszpańska agencja EFE – pozostaje w sprzeczności z krytycznymi wypowiedziami prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro o nowym szefie państwa kolumbijskiego.

62-letni ekonomista Gustavo Petro został kolejnym demokratycznie wybranym lewicowym szefem państwa w Ameryce Łacińskiej obok m. in. Gabriela Boricia w Chile, Xiomary Castro w Hondurasie, Pedro Castillo w Peru i Alberto Fernandeza w Argentynie.

Media Ameryki Łacińskiej w niezliczonych komentarzach i rozważaniach na temat przyczyn zwycięstwa jeszcze jednego lewicowego polityka w wyborach prezydenckich w regionie wskazują przede wszystkim na szybkie powiększanie się „strefy ubóstwa i nędzy”, jakie następowało w Kolumbii pod rządami kolejnego liberała prezydenta Ivana Duque.

Według oficjalnych źródeł, m.in. kolumbijskiego MSZ, motywy ekonomiczne i brak poczucia bezpieczeństwa socjalnego sprawiły, że w ciągu ostatnich 17 lat kolumbijska emigracja zarobkowa do Stanów Zjednoczonych wzrosła o 148 proc. Największe skupisko kolumbijskich emigrantów w USA znajduje się na Florydzie, gdzie na każdych stu Kolumbijczyków, aż 33 ma tytuły uniwersyteckie. Opuścili Kolumbię ponieważ nie mogli znaleźć pracy w ojczyźnie.

Codziennie amerykańska straż graniczna zawraca z granicy setki nielegalnych kolumbijskich emigrantów zarobkowych. Tylko w lutym tego roku zatrzymała ich 9600 na południowej granicy USA.

Gustavo Petro w swym programie wyborczym obiecał Kolumbijczykom wzmocnienie obecności państwa w gospodarce, wydanie walki korupcji, inwestowanie w „czyste” źródła energii, wzmocnienie roli państwa w ochronie zdrowia i edukacji oraz wprowadzenie „bardziej sprawiedliwego” systemu podatkowego, m.in. poprzez obłożenie wyższymi podatkami wielkich fortun.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl