Marsze dla Życia i Rodziny

Ulicami ponad 100 polskich miast przejdą marsze w obronie życia i rodziny.  Hasło tegorocznych manifestacji brzmi: „Kierunek: Rodzina”.

To inicjatywa organizacji pozarządowych. Oddolny impuls, który jest odzwierciedleniem opinii, że „Polska jest  krajem pro life” – powiedział Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw na Rzecz Życia i Rodziny.

Uczestnicy marszów będą demonstrować szacunek dla rodziny i życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Chcą też promować działania na rzez poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Będą zachęcać polskie rodziny do decydowania się na więcej dzieci.  Prognozy wskazują, że za 40 lat będzie nas 32 mln zamiast 38 i pół mln. Marsze to także okazja do wyrażenia sprzeciwu wobec lobby homoseksualnego, które chce umniejszać rolę tradycyjnej rodziny opartej o mężczyznę, kobietę i dzieci.

Marsze dla Życia i Rodziny przejdą ulicami m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Inowrocławia, Rzeszowa, Radomska, Lublina, Przemyśla, Zamościa, Gniezna, Szczecinka, Olsztyna, Oświęcimia, Jastrzębia, Zduńskiej Woli.

W Warszawie wielkie Święto Rodziny odbędzie się już po raz ósmy. Rozpocznie się o godz. 12.00 pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, a zakończy Piknikiem Rodzinnym w Ogrodzie Saskim. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny zbiega się z Dniem Matki, będzie  to również okazja, by świętować z mamami. Stąd panie w stanie błogosławionym otrzymają dla swoich jeszcze nienarodzonych pociech, ale już obecnych wśród nas, body z logiem Marszu. Niebagatelnym prezentem dla mam, będzie projekt ustawy o bonie wychowawczym, który został zaprezentowany podczas kwietniowego Kongresu Polskiej Rodziny.

To święto rodzin i okazja by publicznie manifestować radość  z posiadania rodziny – powiedział ks. Piotr Drozd, koordynator lubelskiego marszu.

– Każdy z nas ma rodzinę, wie jaką wartość stanowi. Zdajemy też sobie sprawę, jaką wartością jest życie. Jest wielką wdzięcznością człowieka za dar życia, rodziny, a także wychowania dzięki któremu człowiek może wzrastać – powiedział ks. Piotr Drozd, koordynator lubelskiego marszu.

Inicjatywa marszów rozwija się dynamicznie – powiedział Jarosław Kniołek z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Dodał, że celem marszów jest przekonywanie Polaków do większej otwartości na życie oraz nakłanianie władz do budowania dobrej polityki prorodzinnej

– Chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że Polska wyludnia się w bardzo szybkim tempie. Mamy do czynienia z olbrzymim kryzysem demograficznym. Zajmujemy 212 miejsce na 222 kraje klasyfikowane pod względem dzietności. Za nami są tylko kraje ogarnięte konfliktem zbrojnym  – powiedział Jarosław Kniołek z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Jarosław Kniołek zwraca uwagę na fakt, że w minionym roku w marszu wzięło udział 50 ośrodków, a w tym roku jest już 107 miast.

Jednym z miast, które włącza się w te inicjatywę jest Rzeszów.

– Raz do roku warto zejść z fotela, czy kanapy i przyjść na marsz, aby pokazać że nas normalnie myślących, walczących o życie od poczęcia są naprawdę miliony  – powiedział Jacek Kotula, organizator marszu w Rzeszowie.

Marsz przejdzie także ulicami Wrocławia

Widzimy, że brzydota i to co jest zniszczone umie się lansować i jakoś wypowiedzieć dlatego my tym bardziej chcemy powiedzieć o tym co jest piękne , co jest normalne i naturalne, oraz że rodzina jest piękna. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspierać rodzinę – powiedział paulin o. Mariusz Tabulski z Wrocławia.

Jak podkreśla Marek Maj, współorganizator Marszu we Wrocławiu, inicjatywa przyciąga coraz więcej ludzi.

– Cztery lata temu zgromadziliśmy ponad 700 osób, rok temu było nas już 2 tys., w tym roku liczymy na jeszcze liczniejszy udział i entuzjazm – powiedział Marek Maj, współorganizator Marszu we Wrocławiu.

Marsz w Inowrocławiu przejdzie po raz drugi. Wyruszy z Rynku o godz. 15:00 pod Tężnię Solankową. Atrakcja będzie przejazd bryczki z Para Młoda, orkiestra dęta, przewidziano również niespodzianki.

Marsz w Siedlcach rozpocznie się Mszą Świętą w intencji rodzin w Katedrze Siedleckiej o godz. 11.30. W programie zaplanowano liczne zawody i zabawy dla rodzin, a także koncert GRAMY DLA MAMY w Amfiteatrze Siedleckim. Do udziału w marszu zachęca ks. bp płocki Piotr Libera.

– Wychodząc na ulicę Płocka chcemy dać świadectwo, że jesteśmy ludźmi, którzy cieszą się życiem i kochają swoje rodziny. Ponadto chcemy przypomnieć, że rodzina powinna być priorytetem naszych działań i decyzji, bo z nią związane jest dobro i szczęście naszych dzieci i nas samych – powiedział ks. bp Piotr Libera.

Marsz w Przemyślu rozpocznie się w parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy tuż po uroczystej Eucharystii plenerowej celebrowanej od godziny 11.30. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ks. bp Jan Niemiec. Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Kierunek: Rodzina” – to wydarzenie inaugurujące pierwszy w archidiecezji przemyskiej Kongres Nowej Ewangelizacji. WIĘCEJ

Po Marszach organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje, m.in.: koncert zespołu Medium w Zduńskiej Woli a w Warszawie projekcję filmu „Heniek”.

Podczas marszów będą zbierane podpisy pod projektem ustawy o ochronie i opiece nad rodziną. Powstanie tego projektu zapowiadano podczas kongresu Polskiej Rodziny, który odbył się w kwietniu w Warszawie. Zakłada on wprowadzenie świadczenia pod nazwą ‘bon wychowawczy”, który matka będzie mogła pobierać przez pierwsze 24 miesiące po urodzeniu dziecka. To świadczenie miałoby wynosić sumę równą płacy minimalnej, czyli na dziś ok. 1600 zł.

Podczas marszów będą również zbierane podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z nas” (jedenznas.pl), mającą na celu zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej UE, nad którą patronat objął „Nasz Dziennik”.

RIRM/TV Trwam 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl