fot. PAP/Darek Delmanowicz

Marszałek Sejmu przybył z dwudniową wizytą do Czech

Wzmacnianie Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie w kontekście zbliżającej się prezydencji Czech w V4, będzie tematem rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Pradze, dokąd przybył w środę na zaproszenie szefa Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radka Vondraczka.

Podczas dwudniowej wizyty planowane jest także spotkanie marszałka Kuchcińskiego z przewodniczącym czeskiego Senatu Milanem Sztiechem, premierem Andrejem Babiszem oraz z arcybiskupem Pragi, kardynałem Dominikiem Duką.

Rozmowy Kuchcińskiego w Pradze będą „dotyczyć wzmacniania Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie w kontekście zbliżającej się prezydencji Czech w V4, współpracy parlamentarnej oraz rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków” – podkreśliła w przekazanym PAP komunikacie Kancelaria Sejmu.

Marszałkowi w czasie wizyty będzie towarzyszyć przewodniczący Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej, poseł Grzegorz Janik (PiS).

Jak podaje Kancelaria Sejmu, ostatnia robocza wizyta marszałka Sejmu w Pradze miała miejsce w marcu 2016 r., a w czerwcu 2016 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu RP i Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej w Dolnich Moravicach.

Na początku maja wizytę w Polsce złożył prezydent Czech Milosz Zeman. Spotkał się wtedy z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Sejmu oraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Polska była drugim po Słowacji krajem, w którym oficjalną wizytę złożył prezydent Zeman po reelekcji w styczniu 2018 r. Wizyta miała miejsce po dłuższej przerwie, w 2017 r. nie doszło bowiem do spotkania na poziomie głów państw, m.in. ze względu na kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi w Czechach.

PAP/RIRM

drukuj