PAP/Leszek Szymański

Marszałek E. Witek apeluje do marszałka Senatu o sprawne procedowanie ustawy ws. głosowania korespondencyjnego

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby złamaniem konstytucji – oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zaapelowała też do marszałka Senatu o sprawne procedowanie ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

 

Marszałek Sejmu oceniła we wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym, że Polska właściwie wybrała narzędzia i metody do walki z epidemią koronawirusa.

„W obliczu zagrożenia pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni i rozważni. Mądrze i racjonalnie podeszliśmy do zagrożenia. Polacy po raz kolejny pokazali, że potrafią się jednoczyć, jak nikt inny, wokół tego co najważniejsze” – powiedziała marszałek Sejmu.

Wskazywała, że dziś wszyscy zadają sobie pytania o przyszłość; jednym z nich jest pytanie czy w zaplanowanym terminie odbędą się wybory prezydenckie.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że rząd i cała administracja państwowa pracuje, by szybko udało się wrócić do normalności.

„Kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się i ograniczenia w codziennym życiu, optymalne przygotowanie służby zdrowia, bezprecedensowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców +tarcza antykryzysowa+ – to wszystko ma nam dać możliwość jak najszybszego powrotu do życia, które znamy i którego tak bardzo dziś wszyscy pragniemy” – powiedziała.

W jej ocenie, Polacy powinni odpowiedzialnie i z pełnym zrozumieniem reagować na sytuację i zalecenia rządu.

„Dziś wszyscy robimy naprawdę dużo, aby w perspektywie najbliższych tygodni móc rozsądnie rezygnować z nałożonych ograniczeń” – mówiła.

Elżbieta Witek oceniła, że powrót do normalności nie będzie możliwy bez poszanowania dzisiejszego ładu konstytucyjnego i porządku prawnego.

„Właśnie w takim kryzysie jak dziś państwo musi bezwzględnie przestrzegać norm i zasad. Szanować reguły i ich nie nadinterpretować. Nie można tworzyć precedensów, które kiedyś mogą otworzyć drogę do łamania praw obywatelskich i demokracji” – podkreśliła.

Marszałek Sejmu zwracała uwagę, że w kontekście rozpisanych na maj wyborów prezydenckich pojawiają się głosy o zasadności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Jak mówiła, takie rozwiązanie, pociąga za sobą konsekwencje dla swobód obywatelskich, dla ograniczenia działalności gospodarczej, funkcjonowania instytucji samorządów i administracji publicznej, idące dalej niż obecne ograniczenia i zakazy.

„Stan nadzwyczajny nie może być też pretekstem do podważania demokratycznego aktu wyborczego. Dziś wszyscy chcemy doprowadzić do tego, by w perspektywie kilku tygodni doszło do anulowania obostrzeń i zakazów. W tym miejscu konstytucja stanowi wyraźnie, że do wprowadzenia stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej potrzebne są ścisłe przesłanki – w sytuacji, w której rozwój epidemii zostanie osłabiony, a rząd będzie zdejmował kolejne obostrzenia, wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji” – oceniła Elżbieta Witek.

Zdaniem marszałek Sejmu nie zmienia to faktu, że wybory muszą odbyć się bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków. W jej ocenie, takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne, „wprowadzane obecnie w wielu miejscach na świecie, gdzie mimo pandemii odbywają się wybory”.

Zaznaczyła, że projekt odpowiednich przepisów w tej sprawie jest już w Sejmie.

„Jednak, aby udało się skutecznie wprowadzić te zmiany czasu mamy mało i niezbędna jest płynna współpraca Sejmu, Senatu i prezydenta. Jako marszałek Sejmu zapewniam o gotowości do szybkiego, sprawnego i zgodnego procedowania nad tym projektem” – oświadczyła.

Zaapelowała też do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, by „Izba wyższa również poważnie i odpowiedzialnie podeszła do tego zadania”.

„Apeluję o sprawne procedowanie tej ustawy w Senacie, bowiem od uchwalenia jej w Sejmie pozostanie dosłownie kilka dni, aby Prezydent mógł podpisać te zmiany i by mogły one działać” – mówiła.

Marszałek Sejmu oświadczyła, że nie ma demokracji bez pełnej wyborczej podstawy.

„Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym. Nie można tak postępować” – oceniła.

„Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji” – dodała Elżbieta Witek.

Jak podkreśliła, w takim kryzysie jak dziś, wszystkim – niezależnie od barw politycznych czy poglądów – powinna przyświecać ciągłość utrzymania porządku instytucjonalnego państwa.

„Życie i zdrowie Polaków jest dla nas najwyższą wartością. Nic nie stoi ponad to. I dziś robimy wszystko by te wartości ochronić. Są one w centrum naszej uwagi. Ale myślimy też o przyszłości. O tym by państwo mogło sprawnie funkcjonować. Naszą rolą jest niedopuszczenie do chaosu i ochrona konstytucyjnej stabilności instytucji państwa. Bez tego nie pokonamy skutków kryzysu” – mówiła.

Elżbieta Witek zaapelowała też o przestrzeganie zasad i pozostanie w domu.

„Chrońmy siebie, najbliższych. Chrońmy Polskę. Wierzę, że to się uda i wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych dni. Wszystko będzie dobrze. Musimy tylko wytrwać. Tylko wtedy nam się uda” – powiedziała marszałek Sejmu.

PAP/TV Trwam News

drukuj