fot. PAP/Rafał Guz

E. Witek: Przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom – ważne

Codziennie, powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy, dlatego przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom jest takie ważne – podkreśliła w 76. rocznicę wybuchu zrywu w stolicy marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Zwróciła uwagę, że codziennie, właściwie każdego dnia powoli odchodzą od nas powstańcy warszawscy.

„Stąd to przekazywanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim następnym pokoleniom, młodym pokoleniom jest takie ważne” – podkreśliła.

„Ci (powstańcy), którzy wciąż żyją, ze wzruszeniem mówią o tym, że cieszą się, że młode pokolenie pamięta, że te ich przeżycia z 1944 roku – trudne, wyjątkowo ciężkie, tragiczne nie poszły na marne, że to powstanie było bardzo ważne. To był sygnał do tego, że do ostatniej kropli krwi Polacy chcą bronić niepodległości” – mówiła Witek.

Dodała, że po wojnie Polska znalazła się pod komunistycznym reżimem, ale dzisiaj – jak powiedziała Witek – powstańcy mówią, że dożyli nareszcie wolnej, niepodległej Polski.

„A powstanie 1 sierpnia 1944 roku było jedną z cegiełek budowania tej prawdziwie wolnej, suwerennej i niepodległej Polski” – podkreśliła marszałek Sejmu.

PAP

drukuj