Maroko: Zwycięstwo islamistycznej partii w wyborach do parlamentu

W piątkowych wyborach do parlamentu znaczącą przewagę zyskała islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (PJD), która zdobyła 99 mandatów. Partia Autentyczność i Nowoczesność (PAM) będzie mieć 80 mandatów – podał minister spraw wewnętrznych Mohammed Hasad.

Są to dane wstępne po podliczeniu 90 proc. głosów. Nie są jeszcze znane rezultaty głosowania na organizacje kobiece oraz młodzieżowe, które mają zagwarantowane 90 mandatów w parlamencie – podkreślił minister.

Marokańska ordynacja wyborcza wyklucza możliwość uzyskania większości w 395-osobowym parlamencie przez jedno, zwycięskie ugrupowanie. Aby utworzyć rząd musi ono zawrzeć koalicję z innymi partiami.

Poza PJD, której przewaga w wyborach wskazuje na wyraźny wzrost sympatii dla ugrupowań islamistycznych w Maroku oraz utworzonej w 2008 r. partii „Autentyczność i Nowoczesność” (PAM) – pozostającą w bliskich związkach z rodziną królewską – do parlamentu wejdzie też konserwatywna Partia Niepodległości (Istiqlal – PI). Uzyskała ona 31 mandatów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl