Marianna Popiełuszko honorową obywatelką województwa kujawsko-pomorskiego

Tuz przed uroczystością zaplanowaną w Toruniu Marianna Popiełuszko odwiedziła Radio Maryja. Wraz ze słuchaczami odmówiła Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jeszcze dziś Marianna Popiełuszko będzie uczestniczyła w Eucharystii sprawowanej w par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja. Początek o godz. 18:00. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam. 

Rozmowa z Marianną Popiełuszko i bliskimi bł. ks. Jerzego:

Audio MP3
Pobierz

Nadanie Mariannie Popiełuszko tytułu honorowej obywatelki województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie się dziś o godz. 16:00, podczas uroczystej Sesji Sejmiku w Toruniu. Następnie w kościele Najświętszej Marii Panny sprawowana będzie Eucharystia. Przyznanie honorowego obywatelstw odbędzie się w ramach 15-lecia województwa kujawsko-pomorskiego.

Decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa pani Mariannie Popiełuszko, mamie bł. ks. Jerzego Popiełuszki podjął Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 maja. Z inicjatywą wystąpił marszałek Piotr Całbecki.

 „Przez splot polskich dramatów jej postać związana jest z województwem kujawsko-pomorskim, gdzie w sposób szczególny pielęgnuje się pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce. Ta pamięć wykracza też dalej i obejmuje w naturalny sposób osoby, które z ks. Jerzym były szczególnie związane. Dzisiaj, nadając honorowe obywatelstwo województwa kujawsko-pomorskiego, społeczność regionu oddaje hołd osobie, która dla wielu z nas jest przykładem bezwarunkowej rodzicielskiej miłości okupionej dramatem, ale jednocześnie opromienionej postawą przebaczenia, tak potrzebnej w dzisiejszych czasach”– można przeczytać w uzasadnieniu uchwały sejmiku.

Podczas dwudniowej wizyty w województwie kujawsko-pomorskim Marianna Popiełuszko  spotka się z ks. bp. Andrzejem Suskim, władzami regionu, dziećmi i młodzieżą oraz harcerzami. Mama księdza Popiełuszki będzie uczestniczyła w nabożeństwach w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku. Nawiedzi także miejsca pamięci poświęconych jej błogosławionemu synowi.

Wczoraj 6 czerwca pani Marianna uczestniczyła w obchodach III rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego we Włocławku i Warszawie. Następnie przyjechała do Torunia, gdzie wraz z marszałkiem Piotrem Całbeckim i zastępcą prezydenta Torunia Ludwikiem Szubą złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II a także pomnikiem swojego syna.

Marianna Popiełuszko jest już trzecim w historii regionu honorowym obywatelem. Wcześniej taki tytuł przyjęli kard. Józef Glemp i prezydent Lech Wałęsa.

Pani Marianna urodziła się w 1920 roku. Wraz z mężem prowadzili gospodarstwo rolne we wsi Okopy. Urodziła pięcioro dzieci.

Ks. Jerzy urodził się 14.09.1947 we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 przyjął od ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Od sierpnia 1980 wspierał środowiska robotnicze. 19 października 1984 został zamordowany we Włocławku przez funkcjonariuszy SB.

Beatyfikacji ks. Jerzego dokonał papież Benedykt XVI 6 czerwca w 2010. Liturgiczne wspomnienie księdza wyznaczono na 19 października.

RIRM

drukuj