fot. PAP/Andrzej Grygiel

MAP: Plan dla PGG wypracuje wspólny zespół z udziałem stron i ekspertów

Plan naprawczy dla pogrążonej w kryzysie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) opracuje wspólny zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele zarządu spółki, związkowcy i eksperci – poinformował w Katowicach rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) Karol Manys.

Przygotowany wcześniej przez zarząd PGG program naprawczy, zakładający m.in. likwidację kopalń Ruda i Wujek oraz zmiany w wynagrodzeniach górników, formalnie nie został przedstawiony związkowcom. Powodem był brak akceptacji, wyrażany w ostatnim czasie przez przedstawicieli związków w odniesieniu do nieoficjalnych informacji o zawartości programu.

Dokument nie został oficjalnie przedstawiony, ponieważ – „już wiadomo, że ten plan nie spotkał się ze zrozumieniem i akceptacją strony społecznej” – powiedział Manys.

„Szkoda czasu na dyskusję o dokumencie, o którym z góry wiadomo, że nie uzyska akceptacji” – wyjaśnił.

Rzecznik MAP potwierdził, że zarząd PGG przygotował szczegółowy plan restrukturyzacji spółki (o jego zawartości w ostatnich dniach nieoficjalnie informowały media – PAP), ponieważ jednak związkowcy – na podstawie nieoficjalnych informacji – nie zaakceptowali go, ze strony wicepremiera Jacka Sasina padła propozycja powołania zespołu, który wypracuje ostateczny program.

„Ten dokument, zanim został przedstawiony górnikom, spotkał się z ostrą reakcją, ostrą kontestacją ze strony związków zawodowych. W związku z czym od razu padła propozycja, że w takim razie będzie najlepiej – żeby nie tracić czasu, którego nie ma – przejść wspólnie ze związkowcami tę propozycję, popracować na dokumentach, i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie alternatywne, które będzie w pełni akceptowalne dla strony społecznej” – powiedział rzecznik ministerstwa aktywów.

„Rząd, i pan premier Sasin osobiście, od początku deklarował że absolutnie nie ma mowy o przeprowadzeniu tak skomplikowanej operacji bez akceptacji ze strony społecznej. W związku z powyższym pan premier (Jacek Sasin – PAP) zaproponował, by powstał zespół roboczy złożony z przedstawicieli strony społecznej, zarządu spółki, ekspertów, który krok po kroku przejdzie ten plan przygotowany przez zarząd spółki – i być może uda mu się wypracować takie rozwiązania, które będą akceptowalne również dla strony związkowej” – mówił Karol Manys.

Obecnie w odbywającym się we wtorek w Katowicach spotkaniu górniczych związkowców z wicepremierem Sasinem i zarządem PGG trwa przerwa, po której strony mają wrócić do rozmów i ustalić szczegóły dotyczące powołania zespołu ds. wypracowania planu naprawczego dla PGG.

PAP

drukuj