Małopolskie: 75 zabytkowych kapliczek zostanie w tym roku odnowionych

Sejmik Małopolski przeznaczył 550 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 75 krzyży i figur rozsianych po całym regionie.

Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu „Małopolskie Kapliczki”. Jak zaznaczył Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego, przydrożne kapliczki są niezastąpionym elementem krajobrazu regionu, który należy zachować i pielęgnować dla siebie i przyszłych pokoleń.

„Przydrożne kapliczki są esencją naszej wiary, kultury i historii. Spotkać je można niemal w każdej wsi, w każdym przysiółku, przy każdej drodze gminnej, powiatowej i wojewódzkiej” – ocenił Leszek Zegzda.

Przypomniał, że w tym roku samorząd przeznaczył na odnowienie tych zabytków prawie dwukrotnie więcej środków niż w latach ubiegłych.

Wśród kapliczek, które zostaną odnowione w tym roku, są m.in. 250–letnia kamienna budowla w formie latarni umarłych z płaskorzeźbami, przedstawiającymi Mękę Pańską w Kalwarii Zebrzydowskiej, kapliczka św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus z 1787 r., znajdująca się na terenie gminy Jabłonka na Orawie, czy wykonana w 1893 roku kapliczka z przedstawieniem Anioła Stróża w Wolbromiu.

Zrekonstruowana, w pełni zakonserwowana i odpowiednio wyeksponowana zostanie także kamienna kapliczka słupowa w Pcimiu z 1638 r., zaliczana do jednych z najstarszych w Małopolsce. Przez prawie sto lat obiekt uznawany był za zaginiony, bowiem został porwany przez powódź po I wojnie światowej i odnaleziony dopiero pod koniec lat 90-tych.

W konkursie „Kapliczki Małopolski” mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami, np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi. W tym roku złożono w sumie 112 wniosków na łączną kwotę ponad 1,6 mln złotych.

Konkurs na remonty kapliczek władze województwa zorganizowały po raz siódmy. W dotychczasowych edycjach konkursu „Kapliczka” uratowano od zniszczenia ponad 250 zabytkowych obiektów na terenie całego województwa. Przeznaczono na ten cel łącznie ponad 1,5 mln złotych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl