fot. flickr.com

Malezja: 15 osób zatrzymano pod zarzutem powiązań z tzw. Państwem Islamskim

W Malezji zatrzymano 15 osób, głównie obywateli sąsiedniej Indonezji, pod zarzutem powiązań z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS) – poinformowała malezyjska policja.

Malezyjskie siły bezpieczeństwa są w stanie najwyższej gotowości od stycznia 2016 roku, kiedy to uzbrojeni napastnicy sprzymierzeni z IS przeprowadzili serię ataków w stolicy kraju Dżakarcie.

Piętnastu podejrzanych aresztowano podczas kilku obław w całej Indonezji przeprowadzonych między lipcem a wrześniem – oświadczył szef malezyjskiej policji ds. walki z terroryzmem Ayob Khan Mydin Pitchay.

Wśród zatrzymanych jest 25-letni indonezyjski pracownik plantacji palm w stanie Sabah na Borneo. Według policji pomagał on pięcioosobowej rodzinie, która przeprowadziła samobójczy atak na kościół w Jolo na południu Filipin w grudniu 2018 roku.

Przedstawiciel policji poinformował, że podejrzany rzekomo przekazał fundusze Grupie Maute, znanej też jako Państwo Islamskie Lanao, która w 2017 roku na pięć miesięcy przejęła kontrolę nad miastem Marawi na Filipinach, w wyniku czego zginęło ponad 1100 osób.

Policja sprecyzowała, że aresztowała także 13 innych Indonezyjczyków i Malezyjczyka w oddzielnych obławach pod zarzutem prowadzenia działań na rzecz IS, w tym promowania ideologii grupy i rekrutowania nowych członków w mediach społecznościowych w celu przeprowadzenia ataków w Indonezji i Malezji.

Oddzielnie policja aresztowała obywatela Indii za członkostwo w grupie Sikhowie na rzecz Sprawiedliwości, która została zakazana w Indiach. Podejrzany został deportowany – przekazał Ayob.

W ciągu ostatnich kilku lat malezyjskie władze aresztowały setki osób za domniemane powiązania z islamistycznymi bojownikami.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl