Autorstwa TUBS - https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14629714

Macedonia Płn.: trwa głosowanie w wyborach prezydenckich

W Macedonii Północnej rozpoczęły się w środę siódme w historii kraju wybory prezydenckie, w których ponad 1,8 mln uprawnionych do głosowania obywateli wybierze na pięcioletnią kadencję jednego z siedmiu kandydatów.

W przypadku braku rozstrzygnięcia w pierwszej turze, gdy żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów zarejestrowanych wyborców, druga tura odbędzie się 8 maja wraz z wyborami parlamentarnymi. Aby druga tura wyborów została uznana za ważną, udział w niej musi wziąć co najmniej 40 proc. wyborców. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, cała procedura wyborcza zostanie powtórzona.

Kampania przed wyborami zakończyła się w poniedziałek o północy. Zgodnie z konstytucją kandydat na prezydenta powinien mieć ukończone 40 lat i mieszkać w kraju przez co najmniej 10 z ostatnich 15 lat.

Po raz pierwszy w historii kraju w wyborach po raz drugi z rzędu zmierzą się ci sami kandydaci: obecny prezydent i kandydat rządzącego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM), Stewo Pendarowski oraz kandydatka największej partii opozycyjnej WMRO-DPMNE i jej koalicji,  Gordana Siljanowska-Dawkowa. Oboje cieszyli się największym poparciem w przedwyborczych sondażach i to oni – zgodnie z badaniami opinii publicznej –  wejdą do drugiej tury.

Ponadto o urząd prezydencki ubiegają się: kandydat centrowej partii GROM Stewczo Jakimowski, obecny minister spraw zagranicznych Bujar Osmani z największej partii macedońskich Albańczyków – Demokratycznego Związku na rzecz Integracji (DUI), Biljana Wankowska-Cwetkowska z Lewicy, Arben Tarawari z Sojuszu dla Albańczyków i Frontu Europejskiego oraz przewodniczący nacjonalistycznej partii ZNAM Maksim Dimitriewski.

Kampanię zdominowały tematy integracji europejskiej, polityki zagranicznej, reform wewnętrznych dotyczących m.in. rządów prawa oraz temat bezpieczeństwa narodowego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl