fot. PAP/Marcin Obara

M. Wójcik: Przekazałem dziś ważny projekt rozwiązań mających na celu pomoc ciężarnym, których dzieci mają ciężkie wady

Przekazałem dziś ważny projekt rozwiązań mających na celu pomoc ze strony państwa kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady; projekt otrzymali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki – poinformował minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt porusza m.in. kwestię hospicjów perinatalnych, o których wsparcie partia zabiega już od kilku miesięcy.

„Jako wiceszef Solidarnej Polski przekazałem dziś ważny projekt rozwiązań, mających na celu pomoc ze strony państwa kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady. Projekt otrzymał p. Prezes Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin” – napisał w czwartek na Twitterze Michał Wójcik.

W środę po godz. 23.00 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku w sprawie przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego pisemne uzasadnienie [więcej].

Z uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma „charakter eugeniczny”.

TK wskazał też, że ocena dopuszczalności tzw. aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na tzw. aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

PAP

drukuj