fot. PAP/Marcin Obara

ZPPHiU: Handel jest stuprocentowo gotowy na pełne otwarcie od 1 lutego

Na otwarcie sklepów od 1 lutego handlowcy operacyjnie są stuprocentowo gotowi od długiego czasu – ocenił Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Według Związku, możliwość powrotu do działalności handlowej to dla większości firm ostatnia szansa na przetrwanie.

Jak poinformował dziś minister zdrowia, od 1 lutego centra handlowe będą mogły ponownie działać w najwyższym reżimie sanitarnym.

Jak ocenił zarząd ZPPHiU, dzisiejszy komunikat rządu o poluzowaniu lockdownu i zniesieniu obostrzeń przyjęliśmy bez zaskoczenia. Nie mogło wydarzyć się inaczej.

„Rząd zwlekał z decyzjami dotyczącymi otwarcia naszych sklepów w centrach handlowych wystarczająco długo, uniemożliwiając nam powrót do działalności handlowej. Nasza branża tonie – dziś rzucono nam ostatnie koło ratunkowe, a w zasadzie po prostu pozwolono nam płynąć” – czytamy w komentarzu.

Związek przypomniał, że handlowcy od wielu miesięcy prosili, apelowali, a finalnie żądali możliwości do prowadzenia swoich działalności, zwracając uwagę na zagrożenie ich sektora upadłościami i w konsekwencji licznymi zwolnieniami. Tymczasem kolejne decyzje rządzących zdawały się nie dostrzegać nabrzmiewającego problemu.

„Jesteśmy na to otwarcie stuprocentowo gotowi operacyjnie od długiego czasu. Nasze placówki w centrach są w pełni przygotowane, a personel przeszkolony” – wskazało szefostwo Związku.

Dodali, że przed handlowcami ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem ścisłego reżimu sanitarnego, którą przyjmują z pełną świadomością powagi sytuacji.

„Bezpieczeństwo klientów oraz pracowników naszych sklepów jest dla nas kluczowe, a my dołożymy wszelkich starań, by centra handlowe pozostały nadal jednymi z najbezpieczniejszych miejsc publicznych” – zadeklarowali.

Według ZPPHiU, możliwość powrotu do działalności handlowej od 1 lutego to dla większości zrzeszonych w Związku firm ostatnia szansa na przetrwanie.

„Przedsiębiorcy dawno przestali myśleć o zyskach, teraz walczą o wyrównywania gigantycznych strat, które ponieśli i nadal ponoszą z powodu pandemii, tym samym, to dla wszystkich szansa na utrzymacie tysięcy miejsc pracy” – czytamy.

Adam Niedzielski poinformował dziś, że do rządu zwrócili się przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin dla seniorów.

„Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny. Mamy wymóg zachowania dystansu, wymóg noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione od 1 lutego” – oświadczył Adam Niedzielski.

PAP

drukuj