fot. PAP/EPA

Śląski Pakiet dla Turystyki

Samorząd województwa śląskiego chce pomóc gminom turystycznym i przedsiębiorcom poszkodowanym w czasie pandemii. Wsparciem ma być Śląski Pakiet dla Turystyki w wysokości 84 milionów złotych.

Turystyka to dla województwa śląskiego ważna gałąź gospodarki.

– Teren Beskidu Żywieckiego, Śląskiego czy Śląska Cieszyńskiego to jest 38 gmin, które stanowią największy potencjał i tam jest ulokowana największa infrastruktura turystyczna naszego województwa – wskazuje Wojciech Dziąbek z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Niestety pandemia koronawirusa uderzyła właśnie w gminy utrzymujące się z branży turystycznej.

– Które niestety jako pierwsze ucierpiały w czasie pandemii, z pewnością jako jedne z ostatnich w czasie pandemii z tego trudnego okresu się podniosą – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

Samorząd województwa śląskiego chce pomóc wspomnianym gminom. Wsparciem ma być Śląski Pakiet dla Turystyki w kwocie 84 milionów złotych. W ubiegłym roku było to 3,5 miliona złotych.

– Z pewnością poprawi jakość usług. Z drugiej strony ten aspekt inwestycyjny jest bardzo istotny – zaznacza marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W pierwszym kwartale bieżącego roku pomoc w wysokości 8 mln złotych ma trafić do gmin położonych na południu województwa.

– To jest Beskid Śląski i Żywiecki oraz Śląsk Cieszyński. W drugim kroku wspieramy gminy związane z Jurą oraz podejmujemy kwestie związane ze zmianami w regionalnym programie operacyjnym –  wyjaśnia Wojciech Kałuża.

Nabór wniosków trwa. Do 3 lutego gminy mogą składać wnioski o rekompensaty za utracone dochody budżetowe. Spory zastrzyk gotówki dostaną także przedsiębiorcy. Mogą się oni ubiegać o 76 milionów złotych. Nabór wniosków ma ruszyć w drugim kwartale tego roku.

TV Trwam News

drukuj