fot. https://twitter.com/marcin_przydacz

M. Przydacz: Min. Z. Rau usłyszał zapewnienie ze strony swojego amerykańskiego odpowiednika, co do bezpieczeństwa Polski

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie będzie tematem konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Rozmowy odbędą się 20 i 21 stycznia 2022 roku w Wiśle.

Przywódcy Polski i Ukrainy omówią szeroko pojętą sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące z Rosji. W ostatnim czasie Federacja Rosyjska zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy przy swojej granicy z Ukrainą. W związku z tą sytuacją obawy wyraziły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że Rosja przygotowuje inwazję na Ukrainę, jeżeli Kreml nie zdoła osiągnąć swoich celów środkami dyplomatycznymi.

W poniedziałek Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, rozmawiał na temat bezpieczeństwa z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA.

Jak powiedział Marcin Przydacz, wiceszef MSZ, na antenie Polskiego Radia, amerykański polityk przekazał „zapewnienie co do bezpieczeństwa Polski i regionu”.

– Politycy wymieniali się swoimi obserwacjami i pewnymi pomysłami, jak sobie radzić z tym problemem. Minister Zbigniew Rau usłyszał zapewnienie ze strony swojego amerykańskiego odpowiednika, co do bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa regionu i naszej wspólnej odpowiedzialności. Joe Biden mówił kiedyś, że Ameryka ma swoje święte zobowiązania wobec sojuszników z NATO, m.in. wobec Polski, ale także i my mamy zobowiązania wobec innych sojuszników – poinformował wicemin. Marcin Przydacz.

Poprzednie spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta (na zachodzie Ukrainy) w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem prezydenta Litwy. Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl