fot. https://twitter.com/Szczery2015/status/1393088625743642624/photo/1

Trwają prace nad skorygowaniem Polskiego Ładu

Przedstawiciele rządu pracują obecnie na tym, jak skorygować naliczanie podatku z umów zleceń. Problem z zapisami Polskiego Ładu dostrzega Kancelaria Prezydenta RP, a wielu Polaków z obawami oczekuje na styczniowe wynagrodzenie.

PIT 2 i wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej – to dwa dokumenty, którymi Polacy najbardziej interesują się od początku stycznia 2022 roku. Ich złożenie bądź odstąpienie od ich składania wywołało chaos. Dopiero wczoraj w mediach społecznościowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów udostępniono filmy informacyjne.

Można zadać sobie pytanie, dlaczego filmy instruktażowe ws. największej reformy podatkowej w Polsce pojawiają się ponad dwa tygodnie od jej wdrożenia w życie. Dopiero 11 stycznia 2022 roku w urzędach skarbowych uruchomiono tzw. dyżury podatkowe.

– Te dyżury są pełnione w każdym urzędzie skarbowym codziennie w godz. 8.00-19.00. Od początku, kiedy te dyżury realizujemy, mieliśmy już ok. 3 tys. spotkań podatników z pracownikami urzędów skarbowych – wyjaśniła Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wszystko przez zaniżone wynagrodzenia. System jest dla Polaków niezrozumiały.

– Nie jest dobrze, jeżeli przeciętny pracownik nie jest w stanie określić, ile pieniędzy dostanie na rękę w najbliższym miesiącu – ocenił dr Tomasz Kopyciański, ekonomista.

Jednak nie chodzi tylko o przysłowiowego Kowalskiego. Problem jest szerszy. Błędnie naliczone wypłaty dostali nauczyciele, a wypłatą ich wynagrodzeń zajmują się samorządy, a więc administracja publiczna. Problemy z naliczaniem zaliczek podatkowych, czyli niższe wypłaty, pojawiły się również w wojsku.

„W Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu 2022 roku” – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Jednak, aby można było dokonać zwrotu, potrzebne było dodatkowe rozporządzenie. Już mówi się o poprawkach dotyczących naliczania zaliczek z umów zleceń.

– W  tej chwili pracujemy też nad tym, w jaki sposób ewentualnie skorygować system rozliczania umów zleceń, aby zaliczki były wyższe co miesiąc, a nie na koniec roku, gdy jest zwrot podatku – wyjaśnił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Prezydent Andrzej Duda w pełni popiera reformę systemu podatkowego. Dziś jednak przedstawiciele jego kancelarii zapewniają, że głowa państwa bacznie przygląda się przepisom.

– Oczywiście większość tych rozwiązań jest korzystna dla polskiej gospodarki. Program wymaga korekt, co jest oczywiste, i takie też jest zdanie prezydenta RP.  Przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiają z przedstawicielami premiera Mateusza Morawieckiego – zapowiedział Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu Polski Ład ma być korzystny lub neutralny dla 99 proc. obywateli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl