fot. twitter.com

M. Pompeo: Jeśli będzie trzeba, pojadę do Iranu

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w czwartek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że jeśli zajdzie taka potrzeba, uda się w podróż do Iranu aby rozmawiać o możliwościach zażegnania konfliktu między obydwoma krajami.

„Jeśli będzie to konieczne, z chęcią tam pojadę … Z radością przyjmę możliwość bezpośredniego przemawiania do narodu irańskiego” – powiedział Pompeo.

W czerwcu Iran i USA znalazły się na krawędzi konfliktu zbrojnego, czego powodem było zestrzelenie przez stronę irańską amerykańskiego drona zwiadowczego w regionie Zatoki Perskiej. Po tym wydarzeniu prezydent USA Donald Trump zarządził ataki odwetowe, ale w ostatniej chwili je odwołał.

Waszyngton oskarża Iran i wspieranych przez to państwo bojowników o atakowanie na wodach Zatoki Perskiej statków, w tym tankowców przewożących ropę naftową. Teheran od dawna grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest prawie 1/5 światowych dostaw tego surowca, jeśli nie uzyska możliwości eksportowania własnej ropy.

Napięcie między Waszyngtonem a Teheranem wzrasta od kilkunastu miesięcy po tym, jak w maju 2018 roku USA wycofały się z umowy nuklearnej z Iranem i wznowiły sankcje wobec tego kraju. W odpowiedzi Irańczycy rozpoczęli prace nad wzbogacaniem uranu i zapowiedzieli kolejne działania wbrew nuklearnemu paktowi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl