M. Pence: Korea Płn. nie powinna sobie robić złudzeń, gdy chodzi determinację USA

Korea Płn. nie powinna sobie robić żadnych złudzeń, gdy chodzi o determinację USA, by stać ramię w ramię z sojusznikami – oświadczył wiceprezydent USA Michael Pence w Panmundżomie, w sąsiedztwie Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej, oddzielającej obie Koree.

Przebywający z wizytą w Korei Płd. wiceprezydent USA Mike Pence odwiedził w poniedziałek bazę wojskową Stanów Zjednoczonych Camp Bonifas położoną w odległości zaledwie kilku metrów od Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej(DMZ) i w pobliżu linii demarkacyjnej oddzielającej obie Koree.

Pence przybył do bazy na pokładzie helikoptera – podaje Reuters. Następnie udał się do miejscowości Panmudżom położonej na granicy Korei Północnej i Korei Południowej.

Wiceprezydent Pence podkreślił w swym przemówieniu wygłoszonym w Panmudżomie, gdzie w lipcu 1953 r. podpisano zawieszenie broni w wojnie koreańskiej, że „Stany Zjednoczone nie wykluczają żadnych opcji, które mogłyby się przyczynić do uregulowania kwestii północnokoreańskiego programu balistycznego czy nuklearnego”.

Dodał też, że Waszyngton zamierza zagwarantować regionowi bezpieczeństwo na drodze pokojowych negocjacji, ale zaznaczył też, że „wszystkie opcje są teoretycznie dostępne”.

„Z całą pewnością będziemy stać ramię w ramię z Koreą Południową” – dodał.

„Era podyktowanej względami strategicznymi cierpliwości wobec Korei Północnej już minęła” – podkreślił z mocą amerykański wiceprezydent.

Pence, którego ojciec brał udział w wojnie koreańskie, nie krył wzruszenia przybywając do Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej.

„Zbliżając się do Panmudżomu widziałem miejsca, gdzie mój ojciec walczył wraz z południowokoreańskimi kolegami, pomagając wam odzyskać wolność” – oświadczył i wyraził wdzięczność tym, którzy odbywają służbę w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej.

Amerykański kontyngent na Półwyspie Koreańskim wynosi 28,5 tys. żołnierzy.

Agencje wskazują. że wizyta Pence’a w bazie wojskowej USA położonej w pobliżu granicy z Koreą Północną i w strefie zdemilitaryzowanej (DMZ) następuje na dwa dni po prowokacyjnej, ale nieudanej próbie wystrzelenia pocisku balistycznego przeprowadzonej przez Pjongjang.

Pence przybył do Korei Południowej w niedzielę , rozpoczynając swą 10-dniową wizytę po Azji.

W Seulu Mike Pence ma omawiać ze stroną południowokoreańską pogarszającą się sytuację na Półwyspie i wzrastające ryzyko bezpośredniej konfrontacji zbrojnej. Spędzi w Korei Południowej trzy dni, podczas których będzie rozmawiał z p.o. prezydenta Hwangiem Kio Ahnem oraz spikerem południowokoreańskiego Zgromadzenia Narodowego Czungiem Sie Kiunem. Spotka się również z lokalnymi przedsiębiorcami.

Agencje podkreślają, że do wizyty dochodzi w chwili, gdy napięcia w regionie są coraz większe.

PAP/RIRM

drukuj