fot. PAP/Mateusz Marek

Marszałek M. Pęk w Radiu Maryja: W polskich mediach jest ogromny kryzys prawdy

W polskich mediach jest ogromny kryzys prawdy. To, co działo się wokół osoby Jana Pawła II, a wcześniej wokół osoby kardynała Sapiehy, to była obrzydliwa nagonka oparta na zakłamanych, spreparowanych materiałach ubeckich. Gdzie tu jest obiektywizm? Gdzie tu jest rzetelny warsztat dziennikarski? Tak nie mogą funkcjonować media i dziennikarze. Musi być odpowiedzialność za słowo, a szczególnie odpowiedzialność tych, którzy są powołani do tego, żeby prawdy szukać i przekazywać ją innym. Tutaj na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia. Etyka dziennikarska pozostawia w Polsce bardzo wiele do życzenia – powiedział Marek Pęk, wicemarszałek Senatu, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.   

Senacka komisja ustawodawcza zajmie się projektami uchwał w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wcześniej prace w Izbie Wyższej w tej sprawie były wstrzymywane.  [czytaj więcej]

– Wreszcie dochodzimy do momentu, kiedy Senat się tym zajmie. Uważam, że stanowczo za późno i niepotrzebna jest ta zwłoka. (…) Będziemy zajmować się dwiema uchwałami. Uchwała Polskiego Stronnictwa Ludowego jest w treści zbliżona do uchwały Prawa i Sprawiedliwości, więc zapewne którąś z tych uchwał przyjmiemy – zapewnił wicemarszałek Senatu.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził, że „Senat nie powinien zajmować się sprawą obrony imienia każdej osoby”.

– Po raz kolejny nie rozumiem strategii działania w Senacie – strategii złośliwości, próby postawienia sprawy na swoim. Nastąpiło jakieś otrzeźwienie i dzisiaj zajmujemy się tym, co mogliśmy zrobić już kilka tygodni temu – kiedy sprawa obrony dobrego imienia Jana Pawła II była sprawą szczególnie aktualną, wywołującą ogromne zainteresowanie i emocje społeczne. Były marsze, rocznica śmierci Jana Pawła II. Ale lepiej teraz niż wcale – podkreślił gość Radia Maryja.    

Wicemarszałek Senatu ocenił, że Izba Wyższa pod rządami marszałka Tomasza Grodzkiego „jest narzędziem bardzo prymitywnej gry politycznej”.

Wbrew szumnym słowom marszałka, że Senat jest izbą szczególnego prestiżu, izbą refleksji i zadumy – ja tego prestiżu widzę w Senacie coraz mniej. Natomiast coraz więcej jest złośliwej polityki. Tzw. większość demokratyczna, czyli totalna opozycja w Senacie, ma większość i za wszelką cenę próbuje to pokazać. Pokazać, że rządzi, że może postawić na swoim, ale Polsce to nie przynosi żadnej korzyści – dodał rozmówca „Aktualności dnia”.

W kontekście ataków na Największego z Rodu Słowian coraz mocniej mówi się o konieczności „zrobienia porządku” z przestrzenią medialną w Polsce.

– Mamy wiele problemów i kuriozalnych rozwiązań natury systemowej w przestrzeni medialnej. Polska dała sobie narzucić niesłychaną obecność mediów obcego pochodzenia, mediów niemieckich, amerykańskich, różnych portali, stacji telewizyjnych, radiowych, które nie mają żadnego interesu i obowiązku w tym, żeby reprezentować Polskę i polską rację stanu. Wręcz przeciwnie. Wielokrotnie pokazują, że działają na niekorzyść. Bardzo często pokazują również, że są zainteresowani obalaniem niektórych rządów, żeby szkodzić działaniom demokratycznych władz Polski. To jest skandaliczne (…). W polskich mediach jest ogromny kryzys prawdy. To, co działo się wokół osoby Jana Pawła II, a wcześniej wokół osoby kardynała Sapiehy, to była obrzydliwa nagonka oparta na zakłamanych, spreparowanych materiałach ubeckich. Gdzie tu jest obiektywizm? Gdzie tu jest rzetelny warsztat dziennikarski? Tak nie mogą funkcjonować media i dziennikarze. Musi być odpowiedzialność za słowo, a szczególnie odpowiedzialność tych, którzy są powołani do tego, żeby prawdy szukać i przekazywać ją innym. Tutaj na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia. Etyka dziennikarska pozostawia w Polsce bardzo wiele do życzenia – zaznaczył wicemarszałek Senatu.  

Całość rozmowy można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl