M. Orzechowski: Reforma edukacji to historyczne wydarzenie

Szkoła musi pokazać dzieciom mistrza, jakim powinien być nauczyciel, który oddaje się kształceniu dzieci powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji. Podkreślił także, że zmiana systemu edukacji jest wydarzeniem historycznym i powinna przynieść dobre skutki.

Mirosław Orzechowski stwierdził, że reforma edukacji ma niebagatelne znaczenie w rozwoju dzieci i młodzieży, a rząd nie bał się wziąć za to odpowiedzialności.

– Zdecydowanie jest to historyczne wydarzenie. Polska szkoła obniżyła loty. Każdy rząd, który dochodzi do władzy bierze odpowiedzialność również za edukację, a przez każdą poprzednią kadencję ten temat zostawał jedynie przegadywany. Pani minister i cały rząd zdecydowali, że te zmiany zostaną wprowadzone w życie i otwierają nową kartę – powiedział.

Były wiceminister edukacji podkreślił, że kolejna próba zmiany systemu z pewnością nie przyniesie bardziej negatywnych skutków niż poprzednia.

– Próba, która została dokonana wcześniej, nie powiodła się. Teraz przychodzi czas kolejnej próby. Miejmy nadzieję, że zmiana przyniesie pozytywne skutki. Trudno jest zepsuć więcej ponad to, co zostało zepsute w ostatnich latach – zauważył Orzechowski.

Problemem ludzi protestujących jest fakt pracy nauczycieli, co zdaniem polityka nie powinno mieć miejsca, ponieważ etaty nie są zagrożone, a szkoła powinna skupiać się na misji kształcenia dzieci.

– To samo środowisko, które protestuje teraz, protestowało, kiedy gimnazja zostawały wprowadzane. Ci, którzy protestują próbują przedstawić szkołę jako miejsce pracy nauczycieli. Szkoła jest jednak miejscem nauczania dzieci. To powinno być celem każdego kierującego edukacją. Ta reorganizacja nie przyniesie zwolnień nauczycieli – podkreślił.

– Szkoła musi pokazać dzieciom mistrza, jakim powinien być nauczyciel, który oddaje się kształceniu dzieci, pielęgnowaniu tego piękna. Po to, żeby dziecko w przyszłości mogło się do kogoś odwołać – zaakcentował.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl