fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Morawiecki: Służba publiczna polega na tym, że trzeba bronić racji naszego państwa, nawet w trudnych warunkach

Służba publiczna polega na tym, że trzeba bronić racji naszego państwa, nawet w trudnych warunkach – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu odniósł się w ten sposób do swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim nt. przyszłości i rozwoju Unii Europejskiej.

Premier wziął też udział we wspólnej konferencji prasowej z szefem PE Antonio Tajanim. Mateusz Morawicki był pytany, czy jest zadowolony z przebiegu debaty i reakcji europosłów. Dyskusja skupiła się przede wszystkim wokół kwestii praworządności. Dziennikarze dopytywali także polskiego premiera, czy jeszcze raz wziąłby udział w takiej debacie.

– Służba publiczna polega na tym, że trzeba bronić racji naszego państwa, nawet przeciw wielu, nawet w trudnych warunkach. (…) Jakby tylko pan przewodniczący mnie zaprosił, to zdecydowałbym się ponownie (wziąć udział w debacie – red.). Za każdym razem, kiedy będę zaproszony, bardzo chętnie stawie się tutaj i będę dyskutował o przyszłości Europy. Wbrew temu, co tutaj opozycja sugeruje, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. To jest też zasługa pana przewodniczącego, że tyle było głosów, również z grup parlamentarnych, grup politycznych, które są rzeczywiście po innej stronie sceny politycznej, jak to zresztą w krajach demokratycznych i w Europie bywa i być powinno. Jestem pozytywnie zbudowany tym, że tyle mamy wspólnych mianowników w dyskusji – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To była już ósma z serii debat europejskich polityków poświęconych przyszłości UE. W kolejnych debatach planowany jest m.in. udział liderów z Grecji, Estonii, Rumunii i Niemiec.

RIRM

drukuj