fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

M. Morawiecki: Polska po 2030 r. może być potęgą high-tech

Wierzę, że Polska po roku 2030 może być potęgą high-tech – powiedział w czwartek wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska może być krajem, który wyznacza trendy w rozwoju, w tym innowacyjności.

„Żyjemy w czasach gospodarczego, wielkiego przełomu, za zakrętem czai się (…) czwarta rewolucja gospodarcza. Ona buduje zupełnie nowe perspektywy, zupełnie nowe przestrzenie i my Polacy, Polska, mamy szansę po raz pierwszy uczestniczyć w tym globalnym rozdaniu” – mówił wicepremier podczas VIII Kongresu Innowacyjnej Gospodarki zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarki.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „musimy zbudować inny system, coś czego u nas zasadniczo do dzisiaj cały czas brakuje”. Zaznaczył, że Polacy mają gen innowacyjności i zdolnych ludzi, „ale nie potrafimy wprząc tych naszych znakomitych wynalazków (…) do procesów biznesowych”.

Minister finansów i rozwoju akcentował, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rząd stara się podnosić „innowacyjność całej gospodarki, podnosić marże przedsiębiorców”. Zwracając się do przedsiębiorców tłumaczył, że dzięki temu będą mieć więcej pieniędzy na inwestycje w innowacyjność.

„Dzisiaj moje marzenie, żebyśmy my nie wracali do przeszłości, tylko żebyśmy powrócili do przyszłości – w tym sensie, żeby wyprzedzić, tych którzy rozsiedli się na tym podium, na tych czołowych miejscach na świecie w zakresie innowacyjności (…). Wierzę, że Polska po roku 2030 może być potęgą high-tech. Możemy być krajem, który wyznacza trendy w rozwoju, wyznacza trendy innowacyjności w wielu dziedzinach”- podkreślił Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj