PAP/Radek Pietruszka

Bruksela: Wciąż trwają negocjacje ws. unijnego budżetu

Unijny budżet na lata 2021-2027 nadal wielką niewiadomą. Podobnie jak tzw. Fundusz odbudowy. Od piątku w Brukseli trwają rozmowy, w których uczestniczy premier Mateusz Morawiecki.

Duże rozbieżności dotyczą alokacji środków i sposobu zarządzania tymi środkami – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Ile w dotacjach, ile w kredytach, nawet ta podstawowa  kwestia jeszcze  nie została uzgodniona. Są zasadnicze różnice między państwami Północy, a zwłaszcza tzw. grupą skąpców, która chce ograniczyć pule dotacji do minimum, a zwiększyć ewentualnie poziom kredytów – podkreślił Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1284845296678244352

Jak mówił premier, nasz kraj z zadowoleniem odnotowuje, że handel emisjami, który miał być źródłem wzrostu środków w budżecie, nie jest dziś brany pod uwagę. Byłoby to niekorzystne dla Polski, która przy przyjęciu takiego rozwiązania musiałby nieproporcjonalnie więcej dokładać do budżetu. Martwić może nas natomiast nacisk na powiązanie przyznawanych środków z kwestią praworządności, która stała się dziś narzędziem politycznym.

– Wiemy, bo akurat w Polsce od kilku lat jest bardzo mocno nadużywana. Jest traktowana jako straszak i na taki warunek ogólnie sformułowany nie możemy się zgodzić, ponieważ on grozi dużymi ryzykami, nie tylko zresztą dla Polski – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1284842621303754754

Ale także np. dla Węgier. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że praworządność to dziś narzędzie w rękach silniejszych państw, które w każdym momencie mogą zacząć szantażować inne państwa. Wciąż do uzgodnienia pozostaje powiązanie budżetu z transformacją klimatyczną.

https://twitter.com/PremierRP/status/1284843295563304960

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl