PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki: Chcemy, żeby rozwój gospodarczy Polski był jak najbardziej nowoczesny, żebyśmy również eksportowali najnowsze technologie na cały świat

Trzy jednostki z Polski otrzymają granty na nowoczesne badania naukowe w ramach europejskiego programu Horyzont „2020”. Ogłoszenie wyników konkursu „Teaming for Excellence” nastąpiło w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Szef polskiego rządu przyznał, że stajemy się ważnym ogniwem światowego łańcucha badawczego. Premier zaznaczył, że chce by nasz kraj był eksporterem nowych technologii.

– Chcemy, żeby rozwój gospodarczy Polski był jak najbardziej nowoczesny, żebyśmy my eksportowali również najnowsze technologie na cały świat, z tego korzystali i czerpali naszą rentę gospodarczą. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby tak się działo. Dziękuję bardzo wszystkim naukowcom, wszystkim którzy się przyczynili do tego dużego sukcesu, że z ostatnich 13 grantów dystrybuowanych w ramach Horyzont „2020” trzy przypadły w udziale jednostkom na terytorium Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że są to najwyższe granty, jakie kiedykolwiek otrzymali polscy naukowcy. Każdy będzie opiewał na ok. 30 mln euro.

– Obok Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to jest także działające przy Akademii Górniczo Hutniczej, Centrum Informatyczne i to jest wreszcie projekt Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych we współpracy z m.in. Uniwersytetem Warszawskim, ale każdy z tych projektów jest także rozwijany przy współpracy z wieloma wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie – wskazał minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podmioty realizują m.in. projekty w obszarze zaawansowanych symulacji komputerowych i innowacyjnych metod diagnostyki medycznej.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że każdy z nich daje szansę na odkrycie naukowe o charakterze przełomowym.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl