M. Morawiecki: Pieniądze z eliminacji torebek foliowych na poprawę jakości powietrza

Przychody z tzw. opłaty recyclingowej czyli opłaty za torebki foliowe w sklepach, przeznaczymy na walkę ze smogiem – zapowiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W Warszawie odbywa się ogólnopolska konferencja poświęcona pogłębiającemu się problemowi smogu.

Rocznie w Polsce z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera ponad 40 tys. osób.

Traktuję problem smogu śmiertelnie poważnie – wskazał minister rozwoju inaugurując konferencję pt. „Jak rozwiązać problem smogu”.

Pieniądze z nowej opłaty za foliówki, która wejdzie w życie od nowego roku, mają zostać spożytkowane na wsparcie najuboższych w wymianie starych pieców.

W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na zmniejszanie ubóstwa i dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

– Patrzymy na tę sprawę jako na fundamentalnie ważny temat od strony społecznej, gospodarczej i politycznej. W takiej kolejności dopiero dla mnie najważniejszy jest wymiar społeczny, zdrowia jak również gospodarczy, ponieważ te oszczędności właśnie np. na termomodernizacji, termoizolacji, to są tematy niezwykle ważne z punktu widzenia gospodarczego. Te pieniądze, które dzisiaj przeznaczamy na ogrzewanie, na izolacje mogą być przeznaczone na coś innego – mówił wicepremier.

W konferencji w siedzibie resortu rozwoju udział biorą eksperci i naukowcy z całej Polski.

Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego wskazywał: rząd robi dużo, jednak przed nami wciąż cały ogrom zadań.

– Od wielu lat nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z tym zanieczyszczeniem. 80 proc. krajowej emisji benzopirenu pochodzi ze spalania węgla i drewna w domowych paleniskach. Tak długo, jak nie rozwiążemy problemu ogrzewania polskich domów, tak długo nie mamy, co liczyć na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce. Stoimy w tej chwili przed ogromnym wyzwaniem cywilizacyjnym – podkreślał Andrzej Guła.

W najbliższym czasie ma zebrać się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który zatwierdzi propozycje przedstawione dziś przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl