PAP/Darek Delmanowicz

M. Morawiecki: 6 stycznia to dla chrześcijaństwa wyjątkowa data

6 stycznia wierni obrządku wschodniego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, która jest dla Nich początkiem Święta Narodzenia Chrystusa. W Kościele rzymskokatolickim świętujemy zaś Objawienie Pańskie – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.

„Dzisiejszy dzień, czyli 6 stycznia, to dla chrześcijaństwa data wyjątkowa. Wierni obrządku wschodniego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, która jest dla Nich początkiem Święta Narodzenia Chrystusa. W Kościele rzymskokatolickim świętujemy zaś Objawienie Pańskie, tradycyjnie zwane świętem Trzech Króli” – napisał premier.

Do jego wpisu dołączone jest zdjęcie z literami „C+M+B 2021”. Skrót ten pochodzi od łacińskiej sentencji Christus Mansionem Benedicat, która oznacza „(Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi”. Symbol wypisywany jest właśnie z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego.

Premier we wpisie przekazał także życzenia.

„Korzystając z okazji, życzę wszystkim, aby ten Nowy Rok 2021 był lepszy od poprzedniego, by przy naszej różnorodności i wielości poglądów zwyciężyła ludzka solidarność i prawdziwa braterska wspólnota” – napisał Mateusz Morawiecki.

Prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli tzw. starego stylu. Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Wieczorem wierni zasiądą do postnych kolacji wigilijnych, w nocy część z nich uda się do cerkwi na kilkugodzinne religijne uroczystości.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów Cerkwi za niemiarodajne, ich szacunki mówią o 450-500 tys. wiernych. Grekokatolików jest ok. 33 tys. Staroobrzędowcy są jedną z najmniejszych w kraju grup religijnych, a ich liczba szacowana jest na 1-2 tys. wiernych.

Z kolei w Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana świętem Trzech Króli.

„Tego dnia w Kościele katolickim skupiamy się na tajemnicy objawienia światu pogańskiemu Boga – Jezusa Chrystusa, a więc wszystkim ludom i narodom ziemi, których reprezentują trzej magowie, mówimy mędrcy ze Wschodu. Ewangelia św. Mateusza podaje, że przybyli oni do Betlejem – miejsca narodzin Jezusa, gdyż tam prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. >>Ujrzeliśmy, bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon<< – podaje ewangelista” – wyjaśnił ks. prof. Józef Naumowicz, historyk wczesnego chrześcijaństwa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl