M. Morawiecki: Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności jeszcze przed jej powstaniem

Lech Kaczyński był człowiekiem „Solidarności” jeszcze przed jej powstaniem; człowiekiem solidarności przez małe „s” i przez wielkie „S” – mówił w sobotę w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki przed siedzibą zachodniopomorskiej Solidarności.

Premier Morawiecki uczestniczył w odsłonięciu pomnika upamiętniającego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

„Patrząc na pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego patrzymy i widzimy także pewną ideę. Pewną ideę Polski sprawiedliwiej, Polski zakorzenionej w cywilizacji zachodniej i Polski, która ma szanse z powrotem być wielkim wspaniałym krajem” – zaznaczył.

Szef rządu podkreślił, że droga prezydenta Lecha Kaczyńskiego była drogą ku wielkiej i silnej Rzeczpospolitej.

„Idąc tą drogą, patrząc na jego drogowskazy, my taką Rzeczpospolitą, panie prezydencie, budujemy” – przekonywał.

Mateusz Morawiecki podkreślił też wielką odwagę Lecha Kaczyńskiego w walce o Polskę – od 1968 r. przez rok ’76, KOR i wolne związki zawodowe. W latach 80., jak mówił M. Morawiecki, Lech Kaczyński nadawał tempo tamtym zmianom. A w 1994 r. jako pierwszy miał odwagę zaprezentować „listę zlustrowanych grabieżczych prywatyzacji, pokazując na rozmiar tamtych błędów, błędów tamtych lat”.

„Lech Kaczyński był człowiekiem Solidarności jeszcze przed jej powstaniem – mówił Mateusz Morawiecki.

„Człowiekiem solidarności przez małe „s” i przez wielkie „S” – zaznaczył.

Np. pomagając robotnikom i starając się angażować innych, by „robotnicy nie czuli się pozostawieni”.

„I to też zaowocowało wielkim wybuchem, wybuchem Solidarności” – wskazał.

Wspominając osobę śp. Lecha Kaczyńskiego premier podkreślił, że był on inteligentem, który współpracował z robotnikami; był naukowcem, który zanurzył się w działalności politycznej, był wreszcie konserwatystą otwartym na świat, otwartym na nowoczesność.

„Wierzył w silną Polskę, w silnej Europie. Ale wierzył też w podmiotową Polskę. Wierzył w to, że nasze należne miejsce w Europie dopiero musimy odzyskać; że nie możemy być wciśniętą kamienicą w wielkie budowle innych państw europejskich” – przypomniał premier.

Tej drogi ku wielkości Polski uczymy się, cały czas chcemy nią podążać – deklarował premier.

„Jesteśmy tu również po to, żeby wypełniać pana testament” – zaznaczył.

„Wierzymy, tak jak Lech Kaczyński za Zygmuntem Krasińskim, że >>cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie<<„ – powiedział premier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl