M. Magierowski: Na fundamencie niepodległości możemy próbować budować jedność

Prezydent Andrzej Duda chciałby stworzyć szerokie forum debaty na temat tego, jak godnie i dobrze przygotować się do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy dotyczący narodowych obchodów okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości, które przypadną w 2018 roku.

Projekt przewiduje m.in., powołanie komitetu obchodów. W jego skład miałyby wejść m.in. kluby, które mają reprezentacje w Sejmie, ale także pozaparlamentarne.

– To Święto Niepodległości powinno rzeczywiście nas łączyć, w takim sensie, że jest wiele obszarów, w których się różnimy, w których wyrażamy różne poglądy stricte polityczne. Natomiast wydaje się (tutaj mogę powtórzyć słowa prezydenta), że niepodległość jest właśnie taką wartością, która łączy zdecydowaną większość Polaków. Myślę, że na tym fundamencie możemy rzeczywiście próbować budować jedność – mówił rektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Poseł Grzegorz Długi z Kukiz‘15 chciałby, aby było jak najwięcej wartości, które łączą. W jego ocenie ustawą nie da się zagwarantować jedności.

– Nie można zadekretować szczęścia powszechnego, nie można zadekretować zdrowia powszechnego itd., więc troszeczkę się boimy, że droga ustawowa może nie jest najlepsza. Potrzebna jest droga próby znalezienia normalności w porozumiewaniu się, zakończenia tego ostrego języka, jakim się posługujemy w polityce, tego obrzucania się błotem, przywalania, działania tylko pod media (w założeniu, że media coś pokażą, jeśli ostro powiem). Nie powinno być tak, że media rządzą, że pieniądze rządzą. Powinni rządzić obywatele i powinniśmy właśnie dla obywateli próbować się dogadać – wskazywał Grzegorz Długi.

Wczoraj wszystkie siły polityczne oddzielnie uczciły 98 rocznice odzyskania niepodległości. Politycy PO i Nowoczesnej uczestniczyli w marszu tzw. KOD-u w Warszawie. PiS świętował w Krakowie.

RIRM

drukuj