PAP/Darek Delmanowicz

M. Kuchciński: Odeszli księża, którzy do końca byli żołnierzami Armii Polskiej

Odeszli księża, którzy do końca byli żołnierzami Armii Polskiej, którzy nieśli im pociechę, którzy modlili się razem z nimi – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w niedzielę uczestniczył w odsłonięciu Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej (Podkarpackie).

W alei zasadzono 33 dęby, dla każdego z 33 zamordowanych kapelanów. Przy każdym drzewku znajdzie się pamiątkowa tabliczka. Wśród ofiar znaleźli się przedstawiciele różnych religii. Najliczniejszą grupę stanowili księża i klerycy rzymskokatoliccy. Jednak represje dotknęły również duchownych prawosławnych, greckokatolickich i protestanckich. Wśród zamordowanych znalazł się także naczelny rabin Wojska Polskiego – podpułkownik Baruch Steinberg.

W niedzielę dokonano uroczystego odsłonięcia alei; odsłonięta została też pamiątkowa tablica na obelisku z nazwiskami kapelanów.

Jak podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, niedzielna uroczystość jest bardzo symboliczna. Dodał, że samo miejsce jest święte, aleja jest bowiem częścią drogi krzyżowej, a powyżej stoi klasztor ojców Franciszkanów z obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

„Te znaki i symbole bardzo mocno wskazują nieprzemijalność wielu znaczeń i naszego dziedzictwa. Odeszli księża, którzy do końca byli żołnierzami Armii Polskiej, którzy nieśli im pociechę, którzy modlili się razem z nimi, którzy odprawiali Msze św., udzielali spowiedzi i razem z nimi zostali straceni śmiercią męczeńską. Musimy o tym pamiętać” – powiedział marszałek Sejmu.

W trakcie uroczystości odczytany został również list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który zaznaczył, że zbrodnia katyńska łamała wszelkie reguły konfliktów zbrojnych i traktowania jeńców wojennych.

„Z premedytacją zabito najlepszych synów naszego narodu. Wśród nich było 33 duchownych różnych wyznań, duszpasterzy Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1939 roku dostali się wraz z innymi polskimi żołnierzami do niewoli sowieckiej. Do końca swych dni służyli ludziom, wypełniając swoją religijną posługę i będąc ostoją dla pozostałych jeńców” – napisał szef MON.

Mariusz Błaszczak zaapelował, żebyśmy dołożyli starań, aby zbrodnia katyńska była dla nas nauka i przestrogą.

„Żeby skłaniała do zastanowienia nad dziejową sytuacją naszego kraju i tragizmem wojny” – podkreślił minister.

Inicjatywa powstania alei została podjęta wspólnie przez Zakon Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich.

PAP/RIRM

 


drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl