M. Kuchciński na spotkaniu z szefem Bundestagu: Należy wyciągać jak najwłaściwsze wnioski z przeszłości

Dla polityków wielopokoleniowe podejście polega na wyciąganiu „jak najwłaściwszych wniosków z dobrze poznanej przeszłości i w oparciu o nie budować dobrą przyszłość” – mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Berlinie podczas spotkania z szefem Bundestagu.

Marek Kuchciński podkreślił podczas czwartkowych rozmów z Wolfgangiem Schaeuble, że w ostatnim czasie Polskę i Niemcy łączy „wspólna troska o wzajemne wspieranie się i szukanie wspólnej możliwości współżycia w przyszłości”.

„Ostatnio czytałem jeden z wywiadów pana przewodniczącego i z wieloma tezami się zgadzam” – dodał marszałek.

„Dla nas, polityków, wielopokoleniowe podejście – można w pewnym sensie powiedzieć republikańskie czy konserwatywne – polega na tym, żeby wyciągać jak najwłaściwsze wnioski z dobrze poznanej przeszłości i w oparciu o nie budować dobrą przyszłość” – oświadczył Marek Kuchciński.

Przewodniczący Bundestagu ocenił, odnosząc się do słów Kuchcińskiego, że „trzeba po prostu zawsze zwracać uwagę na to – i powiedzieć też młodszym pokoleniom – że to, co się osiągnęło, może być zawsze zagrożone”. „W zupełności zgoda” – oświadczył marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński rozmawiał z Schaeublem m.in. o bieżącej współpracy parlamentarnej pomiędzy Polską i Niemcami oraz o perspektywach jej rozwoju.

Podczas wizyty w Berlinie marszałek Sejmu odwiedzi również muzeum Topografia Terroru, które dokumentuje mechanizmy niemieckiego nazistowskiego aparatu terroru.

Część stałej ekspozycji poświęcono zbrodniom popełnionym przez Niemców w czasie II wojny światowej w okupowanej Polsce. Muzeum powstało w 2010 r. dokładnie w miejscu, gdzie w czasach III Rzeszy w latach 1933-1945 znajdowała się centrala hitlerowskiej tajnej policji Gestapo i SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy.

Marszałek Kuchciński spotka się też z przedstawicielami niemieckiej Polonii.

PAP/RIRM

drukuj