M. Kuchciński: jesteśmy zadowoleni z wyników wyborów na Podkarpaciu

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku wyborów samorządowych do sejmiku na Podkarpaciu; ten wynik daje gwarancję, że w jeszcze większym stopniu program Prawa i Sprawiedliwości będzie w województwie realizowany – powiedział w piątek w Łańcucie (Podkarpackie) marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W niedzielnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25 mandatów w sejmiku woj. podkarpackiego. Koalicja Obywatelska będzie miała pięciu radnych, a PSL trzech. Cztery lata temu PiS uzyskał 19 mandatów. PSL miało 9 radnych, a PO – 5.

Marek Kuchciński w Łańcucie spotkał się z lokalnymi działaczami PiS, wsparł również Barbarę Pilawę-Kras w drugiej turze wyborów na burmistrza Łańcuta oraz Mirosława Maca na wójta gminy Markowa.

Dziennikarzom powiedział, że zdobycie 25 mandatów w 33-osobowym podkarpackim sejmiku to wynik, który PiS sobie zakładał przed wyborami.

„Zakładaliśmy, że będziemy mieli dużo lepszy wynik niż cztery lata temu. Zwiększyliśmy poparcie o ponad 10 proc. Taki plan mieliśmy trzy miesiące temu, zakładaliśmy, że zdobędziemy 24-25 radnych” – dodał marszałek Sejmu, który pochodzi z Przemyśla na Podkarpaciu i jest liderem PiS w regionie.

Polityk ocenił, że wybory w miastach w województwie „wyglądały różnie, jak w całej Polsce”.

„Różne są przyczyny wyników w miastach, w jednych przypadkach są to przyczyny techniczne, w innych przypadkach długość, doświadczenie i duża znajomość dotychczasowych prezydentów czy burmistrzów przeważała. Ale mamy sytuacje, że w kilkunastu miastach jest druga tura i liczymy na zwycięstwo. Tak jak liczymy na to, że popierana przez nas pani Barbara Pilawa-Kraus zostanie w drugiej turze burmistrzem Łańcuta” – mówił marszałek Sejmu.

W miastach prezydenckich na Podkarpaciu w pierwszej turze zwyciężył tylko Lucjusz Nadbereżny w Stalowej Woli, który był kandydatem PiS. Natomiast w Mielcu i Przemyślu kandydaci PiS będą walczyć o zwycięstwo 4 listopada.

Marek Kuchciński zaznaczył, że PiS zależy, żeby mieszkańcy wybierali kandydatów wskazanych przez tę partię, bo to ułatwi im współpracę z rządem.

„To jest naturalna kolej rzeczy” – argumentował.

„Mamy świadomość, że jeśli w samorządach będą działali ludzie, dla których ważne jest dobro publiczne i którzy troszczą się o sprawiedliwy podział dóbr – to przy poparciu rządu efekty będą bardzo dobre” – podkreślił polityk.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że rząd ogłosił ogromne programy skierowane do samorządów; wymienił m.in. Fundusz Dróg Samorządowych czy program termomodernizacji.

„Samorządy dzięki tym programom otrzymają ogromną energię, ogromną siłę do działania; żal, żeby te środki marnowały się. Warto więc, żeby w samorządach rządzili ludzie, którzy potrafią skutecznie je wykorzystać” – przekonywał Marek Kuchciński.

Pytany o wynik ogólnopolski PiS w wyborach do sejmików marszałek odpowiedział, że plan został wykonany.

„Zawsze można było liczyć, że będziemy mieli o jednego czy dwóch radnych więcej np. na Śląsku czy Mazowszu, wówczas mielibyśmy efekt totalnego zwycięstwa” – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu w piątek uda się również do Niska, gdzie wspierał będzie m.in. kandydata PiS na burmistrza miasta.

W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem – 11.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Samodzielną większość PiS ma w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Koalicja Obywatelska wygrała w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. KO samodzielną większość ma w 1 sejmiku – województwa pomorskiego. Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskim (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckim (26 na 51), warmińsko-mazurskim (19 na 30) i wielkopolskim (22 na 39).

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej zależeć będzie od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców. W opolskim – od radnych Mniejszości Niemieckiej. W sejmiku woj. śląskiego – od decyzji radnych SLD, a w dolnośląskim – od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl