fot. twitter.com/MarekKuchcinski

M. Kuchciński do uczestników Kongresu „Europa Christi”: chrześcijańskie dziedzictwo ciągle aktualne

Chrześcijańskie dziedzictwo jest ciągle aktualne i ma olbrzymią wartość dla budowania nowoczesnych państw i społeczeństw – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński do uczestników 3. Międzynarodowego Kongresu „Europa Christi” trwającego na Jasnej Górze.

3. Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” rozpoczął się w środę wieczorem na Jasnej Górze.

„W dziejach Kościoła ważne miejsce zajmuje wielkie dzieło ewangelizacji, którego dokonali święci apostołowie Słowian, Cyryl i Metody. Podjęli swą trudną i ważną misję w miejscu, gdzie krzyżowały się wpływy Wschodu i Zachodu, pokazując, że obydwie tradycje można pielęgnować odrębnie, z zachowaniem jedności” – napisał cytowany w komunikacie przesłanym PAP Marek Kuchciński.

Dodał, że chrześcijańskie dziedzictwo jest „ciągle aktualne i ma olbrzymią wartość dla budowania nowoczesnych państw i społeczeństw”.

„Niestety, obserwuje się dziś wiele niebezpiecznych tendencji odchodzenia od dawnych wartości, a zamiast tego ukierunkowania na obce fundamenty światopoglądowe. Ważna jest więc współpraca w umacnianiu naszego kontynentu nie tylko pod względem ekonomicznym i terytorialnym, lecz także kulturalnym i duchowym” – ocenił Marek Kuchciński.

„Europa Christi” to ruch powstały w marcu 2017 r. z inicjatywy ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. Jego głównym celem jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Pierwszy Kongres Ruchu „Europa Christi” odbył się w dniach od 19 do 23 października 2017 r. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj