M. Kuchciński weźmie udział w konferencji szefów parlamentów UE w Bratysławie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie udział w konferencji przewodniczących parlamentów UE, która rozpocznie się dzisiaj, a zakończy w poniedziałek w Bratysławie. Głównymi tematami rozmów będą przyszłość Unii Europejskiej oraz rola parlamentów narodowych.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że główny temat konferencji w Bratysławie, to przyszłość Unii Europejskiej, jako podmiotu globalnego w kontekście zmian zachodzących na świecie.

Jak podkreśla Kancelaria, Unia „znajduje się w wielowymiarowym kryzysie, który zagraża jedności Wspólnoty”.

„W obliczu różnorodnych problemów wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań geopolitycznych, jakie stoją obecnie przed Wspólnotą, konieczne jest przedstawienie wizji i wiarygodnego planu rozwoju, odnowy i wzmocnienia Unii w przyszłości” – czytamy w komunikacie.

Spotkanie w Bratysławie ma być też poświęcone roli parlamentów narodowych. Wśród tematów dyskusji będzie także przybliżanie prac parlamentarnych obywatelom we współczesnym świecie. Według Kancelarii Sejmu, ta sesja pozwoli na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk m.in. w zakresie przejrzystości i otwartości prawodawstwa.

Konferencja będzie także okazją do podsumowania osiągnięć słowackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugim półroczu 2016 r. i stanu obecnego przewodnictwa maltańskiego oraz ich parlamentarnego wymiaru. Na marginesie parlamentarnego szczytu planowane jest także spotkanie szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej.

Konferencja przewodniczących parlamentów UE, to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią.

W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz do roku, w pierwszej połowie roku kalendarzowego i jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl