fot. PAP/Leszek Szymański

M. Jach w Radiu Maryja: Niezależnie od wyników wyborów nie będzie można zerwać umowy z USA ws. pożyczki na zakup uzbrojenia

Pożyczka zaciągnięta przez Polskę od Stanów Zjednoczonych może zostać przeznaczona przede wszystkim na zakupy uzbrojenia w USA. Umowa międzyrządowa została podpisana. Nie jest łatwo ją rozwiązać, także przy zmianie władzy nie powinno być możliwości zerwania kontraktu – powiedział poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Stany Zjednoczone udzieliły Polsce pożyczki w wysokości 2 mld dolarów. Odbyło się to w ramach zagranicznego finansowania wojskowego. Środki mają zostać przeznaczone na modernizację polskich sił zbrojnych.

– Kwota może zostać przeznaczona przede wszystkim na zakupy uzbrojenia w USA. To normalna procedura, że z jednej strony państwa wspierają własny biznes poprzez pożyczkę innym krajom. Jest wtedy gwarancja zwrotu kapitału. Z drugiej strony pożyczający mają łatwiej, bo otrzymują wieloletnią pożyczkę. (…) Umowa międzyrządowa została podpisana. Nie jest łatwo ją rozwiązać, także przy zmianie władzy nie powinno być możliwości zerwania kontraktu – wyjaśnił poseł Michał Jach.

Ekonomista został również zapytany o produkcję Agnieszki Holland pt. „Zielona granica”. Jak ocenił, „jest to film wyjątkowo haniebny. Pani reżyser robi coś podłego”.  

– W jednym z wywiadów powiedziała, że wszystkie opisane zdarzenia mają potwierdzenie w rzeczywistości. Ktoś to widział, opisał i ma na to dowody. Nie spotkałem jednak nikogo, kto by to potwierdził. (…) Ona powtarza te kłamstwa na Zachodzie – powiedział gość Radia Maryja.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej zaznaczył, że „sytuacje, gdzie autor jakiegokolwiek utworu artystycznego drwi czy naśmiewa się z wartości – nawet chronionych prawie – są bardzo trudne do uruchomienia procesu sądowego”.

– Ludzie pokroju Agnieszki Holland to wykorzystują – zwrócił uwagę.

W niemieckiej prasie pojawiła się ocena, że Wojsko Polskie ma szansę stać się najsilniejszą armią w Europie. Michał Jach podkreślił w tym kontekście, że „nawet w Niemczech znajdują się uczciwi i rzetelni dziennikarze, tak jak w każdym innym państwie”.

– Znam Niemców, którzy z uznaniem wyrażają się o tym, co dzieje się w Polsce. Nie wszyscy cieszą się, gdy dzieje się u nas źle. (…) Idąc w drugą stronę, w Polsce znajdują się osoby, które cieszą się z potknięcia naszego kraju czy porażki w negocjacjach. Tu bywają łobuzy, tam można znaleźć przyzwoitych ludzi – mówił poseł.

Rozmowę z posłem Michałem Jachem można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl