fot. twitter.com

M. Dworczyk: W sprawie próby zabójstwa Skripala wiele tropów prowadzi do Rosji

W sprawie próby zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala wiele tropów prowadzi do Rosji – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Kwestia otrucia b. podwójnego szpiega była tematem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbyło się wczoraj na wniosek Wielkiej Brytanii.

Wcześniej premier Theresa May powiedziała, że „Rosja jest winna próby zabójstwa Skripala i jego córki, a także stworzenia zagrożenia dla życia innych brytyjskich obywateli w Salisbury”.

Minister Michał Dworczyk mówił dziś na antenie Polskiego Radia, że to nie pierwsza sytuacja, kiedy Rosja prowadzi politykę „w sposób bardzo agresywny”.

– Federacja Rosyjska traktuje tego rodzaju działania jako element polityki, więc to jest nie pierwszy raz, kiedy tego rodzaju drastyczne zdarzenia mają miejsce na terenie Europy. Premier Mateusz Morawiecki wyraził wsparcie dla Wielkiej Brytanii, zadeklarował pełną gotowość do ewentualnej pomocy, jeśli chodzi o wyjaśnianie wszystkich kwestii związanych z tym dramatycznym zajściem – zaznaczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Siergiej Skripal to były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii.

4 marca on i jego córka trafili do szpitala w stanie krytycznym, po tym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

RIRM

drukuj