fot. twitter.com/michaldworczyk

M. Dworczyk: Nowa piątka PiS to programy prorozwojowe, a nie rozdawanie pieniędzy

W polityce, w roku wyborczym wszystko ma kontekst wyborczy; „nowa piątka PiS” to programy prorozwojowe, a nie rozdawanie pieniędzy – mówił w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Zaprezentowane pod koniec lutego propozycje programowe, tzw. „nowa piątka PiS” to: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, „trzynastka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Michał Dworczyk był pytany w TVN24, czy przedstawione przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycje są także projektami rządowymi.

„Rząd jest emanacją większości parlamentarnej i nasze programy są tworzone w konsensusie pomiędzy większością parlamentarną a rządem” – zaznaczył szef KPRM.

Jak dodał, nowe propozycje programowe były konsultowane z ministrami kierunkowymi, jednak nie wszyscy członkowie Rady Ministrów znali ich szczegóły.

Szef kancelarii premiera odniósł się także do słów minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, która jeszcze we wrześniu 2018 r. mówiła, że rządu nie stać na rozszerzenie grupy beneficjentów programu Rodzina 500 Plus o osoby wychowujące jedno dziecko.

„Żeby podjąć jakąś wiążącą i odpowiedzialną obietnicę, czy deklarację, trzeba znać dokładnie stan budżetu i możliwości budżetowe. Pani minister Rafalska nie jest ministrem finansów, w związku z tym dopiero po definitywnym podsumowaniu roku 2018, można było robić plany na rok 2019” – podkreślił Michał Dworczyk.

Minister był także pytany, jaka będzie wysokość deficytu budżetowego.

„Zeszłoroczny (deficyt budżetowy) był na poziomie 1 proc., w związku z tym – mam nadzieję – że tegoroczny będzie równie dobry” – oświadczył minister.

„Budżet jest skonstruowany w taki sposób, już z tą myślą był przygotowany, żeby nie miał ulegać zmianom i nowelizacjom. Mamy nadzieję, że w ramach zaplanowanych wskaźników, po zrealizowaniu >>piątki<<, która została ogłoszona, żadnych zmian nie będzie, poza przesunięciami, które są niezbędne” – dodał szef KPRM.

W ocenie Michała Dworczyka, pięć propozycji programowych to „programy prorozwojowe”, a nie rozdawanie pieniędzy.

„Poza świadczeniem nazwanym emeryturą plus, gdzie rzeczywiście jest to świadczenie o charakterze społecznym, solidarnościowym, wszystkie pozostałe programy, to są programy prorozwojowe” – wskazywał.

Dopytywany, czy „nowa piątka PiS” ma kontekst wyborczy, Michał Dworczyk przyznał, że „w polityce, w roku wyborczym wszystko ma kontekst wyborczy”.

PAP/RIRM

drukuj