fot. PAP/Tomasz Waszczuk

M. Błaszczak: w 2017 roku spadła liczba przestępstw kryminalnych

Liczba przestępstw kryminalnych w 2017 roku wyniosła 490 tys., rok wcześniej było to 518 tys. – podkreślił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak po naradzie kadry kierowniczej policji, która odbyła się w poniedziałek w Szczytnie.

Jak powiedział minister na konferencji prasowej, o tym, że Polska jest bezpiecznym krajem, świadczą raporty Komendy Głównej Policji.

„Spadła liczba przestępstw kryminalnych z 518 tys. do 490 tys. Wykrywalność wszystkich przestępstw w ubiegłym roku wynosiła 72,6 proc. To o pięć punktów procentowych więcej niż w 2016 roku. To są dobre tendencje pokazujące profesjonalizm polskiej policji” – mówił minister Błaszczak.

Jak poinformował, działania rządu mają zapewnić godne warunki służby policjantów. To m.in. program modernizacji służb na lata 2017-2020 o wartości ponad 9 mld zł.

„Ruszył także program pilotażowy, jeśli chodzi o kamery na mundurach policjantów – w garnizonie stołecznym, podlaskim i dolnośląskim” – poinformował Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że rząd w ciągu dwóch ostatnich lat odtworzył 71 posterunków policji zlikwidowanych przez koalicję PO-PSL.

„To także pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy. Policjanci, którzy ryzykują własnym zdrowiem i życiem, żeby chronić innych, muszą być godnie wynagradzani” – zaznaczył szef MSWiA Błaszczak.

PAP/RIRM

drukuj