fot. strazgraniczna.pl

Lubuskie: Straż Graniczna przejęła tytoń za ponad milion zł

Nielegalny tytoń o wartości ponad 1,1 mln zł przejęli strażnicy graniczni z placówki Straży Granicznej w Tuplicach (Lubuskie). Prawie 2,5 tony suszu przewoził w busie 30-letni mieszkaniec województwa lubuskiego – poinformowała w czwartek PAP Natalia Żabka z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

„Mężczyźnie został postawiony zarzut nielegalnego posiadania suszu tytoniowego o znacznej wartości, za co grozi do trzech lat więzienia i wysoka grzywna. 30-latek przyznał się do winy” – powiedziała PAP Żabka.

Kierowca dostawczego fiata ducato wpadł kilka dni temu podczas kontroli drogowej w Żarach. Po sprawdzeniu jego auta okazało się, że jest załadowane nielegalnym tytoniem. Mężczyzna nie miał żadnych dokumentów potwierdzających legalność tego towaru.

Zgodnie z obowiązującym procedurami, oprócz konsekwencji wynikających ze złamania przepisów kodeksu karno-skarbowego, 30-latek został także ukarany mandatem za przewóz tytoniu bez zgłoszenia go w systemie Sent, służącym do monitorowania drogowego przewozu tzw. towarów wrażliwych.

Od początku tego roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przejęli ponad 27 ton nielegalnego tytoniu o wartości ponad 15 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj