fot. pixabay.com

Lublin: powstaje Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej

W Lublinie powstaje Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej. Nowy ośrodek będzie pomagał nie tylko pacjentom z Lubelszczyzny, ale i z całej Polski.

Lubelska okulistyka ma się czym pochwalić. Od wielu lat rozwija nowoczesne metody leczenia chorób i urazów oczu, współpracując m.in. z ośrodkami z USA, Włoch, Niemiec czy Szwajcarii. Specjaliści doskonalą techniki operacyjne przedniego, jak i tylnego odcinka gałki oka.

– Leczymy takie choroby jak zaćma, jaskra, rozwarstwienie siatkówki, choroby rogówki. Jako pierwsi mamy bank rogówki w Lublinie i jako pierwsi przeprowadzamy przeszczepy rogówki – wskazał prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej świętuje w tym roku 75-lecie.

– To placówka bardzo oddana swoim pacjentom. Działa także w obszarze pomocy pacjentom z Ukrainy. Teraz jest przeprowadzanych wiele operacji, szczególnie dzieci z uszkodzeniami z wypadków wojennych – podkreślił prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Okuliści związani z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie prowadzą też działania profilaktyczne. Po pandemii w ramach pilotażowego programu „Dobrze Widzieć” przebadali wzrok uczniów szkół podstawowych. Dzieci, u których wykryto wady, otrzymały szybką pomoc. Kolejny projekt to „Okobus”, w którym przebadano już ponad 3 tys. mieszkańców Lubelszczyzny.

– Na naszym terenie bardzo ciężko jest dostać się do okulisty i dlatego okobus pozwala na jak najszybszy dostęp (…). Pacjenci ze łzami w oczach dziękują, ponieważ wczesne wykrycie choroby pozwoliło im na uratowanie wzroku – zaznaczył dr Stanislaw Misztal, lekarz okulista z Zamościa.

Doświadczenie lubelskich lekarzy będzie wykorzystane w Europejskim Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej.

– Projekt zakłada leczenie wszystkich powikłań chorób cywilizacyjnych. Zarówno cukrzycowego obrzęku plamki, starczego zwyrodnienia plamki, jak i chorób rzadkich – powiedział prof. Robert Rejdak.

Pomoc w nowym centrum otrzymają zarówno dorośli, jak i dzieci. Na utworzenie placówki Ministerstwo Zdrowia przekazało ponad 32 mln zł. Obecnie trwa remont zabytkowego budynku przy ulicy Chmielnej w Lublinie, gdzie centrum będzie miało swoją siedzibę.

TV Trwam News

drukuj