Lubelskie. Rozpoczęło się Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim

Około stu najpiękniejszych polskich koni startuje w Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który rozpoczął Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. W niedzielę na aukcji Pride of Poland licytowanych będzie 25 arabów.

39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, nad którym patronat objął prezydent RP Andrzej Duda będzie trwał trzy dni. Zaprezentowanych zostanie około stu koni w 11 klasach, zróżnicowanych ze względu na wiek i płeć zwierząt.

„W piątek międzynarodowa komisja ocenia ogiery w różnych klasach wiekowych, natomiast w sobotę oceniać będzie klacze. W niedzielę sędziowie wyłonią zwycięzców narodowego pokazu w kategoriach klaczy i ogierów młodszych oraz klaczy i ogierów starszych” – powiedział prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Sławomir Pietrzak na konferencji prasowej.

Międzynarodowe jury oceniać będzie pięć głównych cech konia: czy jest on w typie rasy arabskiej oraz oddzielnie głowę i szyję, kłodę, czyli tułów konia, jego kończyny i ruch.

W pokazie biorą udział konie z państwowych stadnin, Janowa Podlaskiego, Michałowa i Białki oraz hodowców prywatnych.

„Hodowla prywatna w ostatnich latach zrobiła bardzo duży postęp. Konie prywatne także zaczynają zwyciężać w różnego typu pokazach, myślę, że rywalizacja będzie bardzo ciekawa” – zaznaczył Sławomir Pietrzak.

„Od wielu lat pokaz jest łączony z aukcją koni. Klienci, zwłaszcza zagraniczni, mogą przekonać się, jaki jest potencjał koni hodowanych w Polsce, a równocześnie zorientować się, co się dzieje na aukcji” – dodał Sławomir Pietrzak.

48. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland odbędzie się w niedzielę wieczorem. Zostanie na niej wystawionych 21 koni z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz cztery konie z hodowli prywatnych. W piątek wieczorem zostaną one pokazane kupcom i publiczności.

Organizatorzy spodziewają się wielu zagranicznych gości. Jak podał prezes stadniny w Michałowie, Maciej Grzechnik, do południa w piątek przybyło do Janowa Podlaskiego 140 tzw. gości VIP.

„Są to potencjalni kupcy, ludzie na tej imprezie najważniejsi, (..)dziś jeszcze nie można powiedzieć ilu z nich zostanie kupcami” – powiedział.

Maciej Grzechnik podkreślił, że renoma polskiej hodowli koni wiąże się z jej nieprzerwaną ciągłością od wielu lat.

„Wartością polskiej hodowli jest jej nieprzerwana ciągłość. W przypadku Janowa Podlaskiego jest to 200 lat, stada ogierów w Białce – 90 lat, a Michałowa, w przyszłym roku – 65 lat. To jest nasza przewaga konkurencyjna w stosunku do innych, zagranicznych hodowli, szczególnie bliskowschodnich, które zaczynały w latach 70-tych, niektóre, w Egipcie – od lat 30-tych. W stosunku do Janowa Podlaskiego, to wszystko są jeszcze dzieci” – powiedział Maciej Grzechnik.

Wcześniej organizatorzy zapowiadali, że do Janowa Podlaskiego przyjadą kupcy i miłośnicy koni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu, Iranu, Francji, Niemiec, Włoch, Anglii, Rumunii, Szwecji i Chin. Ostateczna lista kupców będzie znana dopiero w niedzielę po południu, ich rejestracja zakończy się pół godziny przed rozpoczęciem aukcji.

W poniedziałek odbędzie się Letnia Aukcja Koni Arabskich – Summer Sale – na którą wystawiono 29 koni. Na Letniej Aukcji zwykle licytowane są tańsze konie.

W ubiegłym roku podczas aukcji Pride of Poland z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro; pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora. Natomiast na Letniej Aukcji sprzedano 18 koni za 409 tys. euro.

Podczas tegorocznego Święta zaplanowano również wyścig koni arabskich na torze stadniny, Paradę Hodowlaną SK Janów Podlaski, specjalne pokazy koni różnych ras, zawody konne, kiermasz sprzętu i akcesoriów jeździeckich. W stadninach w Białce i Michałowie 15 sierpnia odbędą się pokazy i parady z udziałem tamtejszych klaczy i ogierów.

W tym roku stadnina w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie swego istnienia. Jej historia zostanie zaprezentowana na specjalnym pokazie podczas czempionatów; najbardziej zasłużonym pracownikom wręczone zostaną wyróżnienia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl